RAPORT

Pogarda

Wiceszef MSZ: Warto śledzić wystąpienie premiera w Strasburgu

Najnowsze

Popularne

Premier Mateusz Morawiecki w wystąpieniu w Parlamencie Europejskim mocno i dobitnie przedstawi nasze racje – powiedział w poniedziałek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

List premiera Morawieckiego do przywódców UE. „Polska lojalnym członkiem Unii”

Polska pozostaje lojalnym członkiem UE, ale jej przyszłości zagraża niebezpieczne zjawisko stopniowego przeobrażania się w podmiot, który miałby...

zobacz więcej

Na wtorek rano (około godz. 9) w Parlamencie Europejskim w Strasburgu zaplanowano debatę „Kryzys praworządności w Polsce a prymat prawa unijnego” z udziałem m.in. premiera Morawieckiego i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

– Jesteśmy aktywni w przedstawianiu naszych racji, o czym świadczy choćby zmiana stanowiska części elit, ale tez na przykład deklaracja kanclerz Angeli Merkel o konieczności dążenia do kompromisu – powiedział Szynkowski vel Sęk w TVP Info.

Dodał, że zmianę widać także w części mediów francuskich i niemieckich, co świadczyłoby, że aktywność strony polskiej odnosi skutek. – Jutro dalszy tej aktywności. Myślę, że warto śledzić wystąpienie premiera, ono będzie mocno i dobitnie przedstawiało nasze racje – powiedział wiceminister spraw zagranicznych.

Morawiecki zabierze głos w debacie europosłów zorganizowanej w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 7 października w sprawie wyższości konstytucji nad prawem unijnym. TK po rozpoznaniu wniosku premiera uznał, że przepis Traktatu o UE w zakresie, w jakim przyznaje sądom krajowym kompetencje do pomijania w procesie orzekania przepisów konstytucji oraz orzekania na podstawie przepisów nieobowiązujących (uchylonych przez Sejm lub uznanych przez TK za niekonstytucyjne), jest niezgodny z konstytucją.

Za niekonstytucyjne uznane zostały również przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności aktu powołania sędziego przez prezydenta, kontroli legalności uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów, a także dające kompetencje do stwierdzania przez sąd krajowy wadliwości procesu nominacji sędziego, a w efekcie odmowy uznania za sędziego osoby powołanej na ten urząd zgodnie z konstytucja. Trybunał stwierdził niekonstytucyjność przepisów prawa unijnego w zakresie, w jakim organy UE działają poza granicami kompetencji przekazanych Wspólnocie przez Polskę w traktatach.

W poniedziałek premier skierował list do unijnych przywódców, w tym m.in. do prezydentów i premierów krajów UE, w którym napisał m.in., że Polska pozostaje „lojalnym członkiem UE”, ale Wspólnocie zagraża niebezpieczeństwo stopniowego przeobrażania się Unii w podmiot niestanowiący już „sojuszu wolnych, równych i suwerennych państw”.

Czytaj także: Rozmowa Duda – Steinmeier. Wśród tematów sytuacja na granicy i relacje Polski z KE

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej