RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Gazprom winduje ceny za gaz. Prezydent Serbii: Kto za to zapłaci?

Gazprom drastycznie podnosi ceny gazu dla Serbii (fot. Sasha Mordovets/Getty Images)
Gazprom drastycznie podnosi ceny gazu dla Serbii (fot. Sasha Mordovets/Getty Images)

Postawili na dostawy gazu z Rosji, teraz mają ogromny problem. Prezydent Serbii Aleksandr Vučić zapowiedział, że jego kraj nie będzie w stanie płacić za dostawy niebieskiego paliwa. Od przyszłego roku Rosjanie drastycznie podnoszą ceny – z 290 do 790 dolarów za tysiąc metrów sześciennych.

Pierwsza nitka napełniona gazem. Nord Stream 2 gotowy na przesył z Rosji do Niemiec

Pierwsza nitka gazociągu Nord Stream 2 została wypełniona gazem technicznym i ciśnienie w tej części gazociągu jest wystarczające do rozpoczęcia...

zobacz więcej

W ramach obecnego kontraktu Serbia otrzymuje błękitne paliwo  od Gazpromu po 270 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Umowa wygasa z końcem 2021 roku. Nowa formuła cenowa proponowana przez rosyjski koncern bardzo nie podoba się Belgradowi.

– Zaproponowano nam, że całkowita cena gazu powinna stanowić 70 procent odniesienia do cen giełdowych, a 30 procent powinno być powiązane z cenami ropy naftowej. W takim rozliczeniu cena końcowa dla nas wynosiłaby 790 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Kto za to zapłaci? – pyta Vučić.

Prezydent Serbii chce pilnie spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, aby porozmawiać o niższych cenach dostaw.

Gazprom jest wyłącznym dostawcą gazu do Serbii.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej