RAPORT

Wojna na Ukrainie

Amerykanie o chińskich rakietach. „Nie wiemy, jak się bronić przed taką technologią”

USA mają obawy w związku testami rakietowymi Chin (fot. Wang Xiaojun/China News Service via Getty Images)
USA mają obawy w związku testami rakietowymi Chin (fot. Wang Xiaojun/China News Service via Getty Images)

Chińskie testy rakietowe z użyciem hipersonicznego pocisku budzą obawy USA – oświadczył Robert Wood, ambasador Stanów Zjednoczonych przy Konferencji Rozbrojeniowej ONZ w Genewie. Tego samego dnia minister obrony USA Lloyd Austin podczas wizyty w Gruzji powiedział, że Amerykanie bacznie obserwują zbrojenia Chin.

Chiński wojskowy: Jesteśmy zdolni do kontrataku nuklearnego

W ostatnich dwóch dekadach Chiny zbudowały sieć tuneli, by zabezpieczyć swój arsenał rakietowy i móc odpowiedzieć na potencjalny atak jądrowy USA –...

zobacz więcej

– Bacznie się przyglądamy chińskiemu programowi zbrojeń, a zaawansowany potencjał wojskowy tylko zwiększą napięcia w regionie – oznajmił Austin.

Wcześniej w poniedziałek ministerstwo spraw zagranicznych Chin tłumaczyło, że w lipcu testowano pojazd kosmiczny, a nie hipersoniczny pocisk. Chińskie MSZ wydało oświadczenie po tym, gdy gazeta „Financial Times” przekazała w sobotę, że w władze w Pekinie przeprowadziły próbne wystrzelenie naddźwiękowego pocisku zdolnego do przenoszenia broni jądrowej.

– Mamy obawy dotyczące tego, co Chiny robią w dziedzinie technologii hipersonicznej – przekazał Wood. – Po prostu nie wiemy, jak można się bronić przed tego typu technologią. Nie wiemy tego ani my, ani Chiny, ani Rosja – dodał amerykański dyplomata.

Pociski hipersoniczne potrafią poruszać się pięciokrotnie szybciej niż prędkość dźwięku, osiągając nawet 6177 km/godz. – przypomina agencja EFE.

Poza Chinami nad technologią naddźwiękową pracują jeszcze Stany Zjednoczone, Rosja i co najmniej pięć innych państw. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej