RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Szef MSZ Niemiec: Łukaszenka to szef państwowej siatki przemytniczej

Aleksander Łukaszenka krytykowany przez szefów MSZ Unii Europejskiej (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)
Aleksander Łukaszenka krytykowany przez szefów MSZ Unii Europejskiej (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas (SPD) podczas spotkania szefów dyplomacji państw UE w Luksemburgu wezwał do wyciągnięcia konsekwencji wobec przewoźników, którzy pomagają Białorusi w ściąganiu do Europy uchodźców. – Jesteśmy w Europie konfrontowani z faktem, że Łukaszenka wykorzystuje uchodźców jako instrument nacisku na europejskie państwa – powiedział Maas w Luksemburgu.

Sytuacja na granicy z Białorusią. Szef MSZ Austrii: Tak dalej być nie może

Wobec utrzymującej się presji migracyjnej ze strony Białorusi na zewnętrzne granice UE na horyzoncie mogą pojawić się nowe unijne sankcje przeciwko...

zobacz więcej

– Łukaszenka nie jest nikim innym, jak szefem państwowej siatki przemytniczej – zaznaczył szef niemieckiego MSZ. UE oskarża Łukaszenkę o celowe przemycanie uchodźców z Bliskiego Wschodu przez granice Litwy, Łotwy i Polski. Ma to być odwet na UE za decyzję o europejskich sankcjach nałożonych na Białoruś.

Szef MSZ Niemiec: Sankcje będą uzasadnione


Maas zaznaczył także, że są „linie lotnicze, które dodatkowo zarabiają pieniądze na tym, że przywożą uchodźców do Niemiec lub innych europejskich krajów”. Dlatego też sankcje są w tej sytuacji, w jego opinii, odpowiednią reakcją.

Unia Europejska już w maju podjęła decyzję o zakazie przelotu przez europejską przestrzeń powietrzną białoruskim liniom. Okazuje się jednak, że – według doniesień mediów – linie lotnicze w UE udostępniają białoruskim państwowym liniom lotniczym Belavia samoloty w formie leasingu lub zapewniają im wsparcie techniczne.

Jednym z największych punktów przeładunkowych – tzw. hubem – dla takich samolotów jest Irlandia. Szef tamtejszej dyplomacji Simon Coveney wyraźnie zaznaczył w Luksemburgu, że nowe sankcje nie powinny być skierowane przeciwko „aktualnym umowom” linii lotniczych z Białorusią. UE może jednak nałożyć sankcję na „przyszłe leasingowanie samolotów dla Belavii”. Podkreślił również, że przewożenie uchodźców przez Białoruś jest całkowicie nie do przyjęcia.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej