RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Brytyjski minister: Trybunał w Strasburgu nie powinien dyktować nam praw

Minister sprawiedliwości Dominic Raab (fot. Peter Summers/WPA Pool/Getty Images)
Minister sprawiedliwości Dominic Raab (fot. Peter Summers/WPA Pool/Getty Images)

To brytyjski Sąd Najwyższy powinien mieć ostatnie słowo w sprawie interpretacji prawa w Wielkiej Brytanii, a nie Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu – powiedział w opublikowanym w niedzielę wywiadzie minister sprawiedliwości Dominic Raab.

Wielka Brytania chce podważyć kompetencje TSUE

Pozostanie Irlandii Północnej na jednolitym rynku Unii Europejskiej nie podoba się Wielkiej Brytanii. Londyn nie chce, żeby Trybunał...

zobacz więcej

Ocenił też, że ETPC nakłada zbyt wiele „obowiązków na państwo”, zamiast po prostu bronić jednostek przed „nadmierną ingerencją”.

W wywiadzie udzielonym „Sunday Telegraph” Raab – który w ramach przeprowadzonej w połowie września rekonstrukcji rządu został nowym ministrem sprawiedliwości, a przy okazji też zastępcą premiera – po raz pierwszy wskazał zakres obszarów w ustawie o prawach człowieka, gdzie będzie chciał zmian. To, że zamierza dokonać „przeglądu” ustawy pod kątem ograniczenia roli ETPC w brytyjskim systemie prawnym zapowiedział na konferencji Partii Konserwatywnej na początku października.

– Chcemy, aby Sąd Najwyższy miał ostatnie słowo w sprawie interpretacji praw w kraju, a nie trybunał w Strasburgu. Chcemy również chronić i zachować prerogatywy parlamentu przed uszczuplaniem przez ustawodawstwo sądowe, za granicą, ale też w kraju – mówił Raab.

Argumenty ministra


Jak ocenił, sytuacja, w której sędziowie w Strasburgu orzekali w sprawach dotyczących brytyjskich żołnierzy walczących za granicą jest „niewłaściwa”. Odniósł się w ten sposób do obaw podnoszonych przez dowódców sił zbrojnych, że wojska brytyjskie są „narażane na niebezpieczeństwo” w związku z obawami, iż wobec żołnierzy mogą zostać podjęte kroki prawne na podstawie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Nie sądzę, by zadaniem Europejskiego Trybunału w Strasburgu było dyktowanie czy to rzeczy dotyczących NHS (publicznej służby zdrowia), naszych świadczeń socjalnych, czy to naszych sił policyjnych – mówił Raab. Wyjaśnił, że decyzje dotyczące świadczeń publicznych powinny być regulowane przez pochodzących z wyboru parlamentarzystów, a nie „wyroki sądowe”.

Raab wskazał też, że wykorzystywanie przez zagranicznych przestępców istniejącego w ustawie o prawach człowieka zapisu o prawie do życia rodzinnego, aby w ten sposób blokować ich deportację, jest poważnym problemem, którym zamierza się zająć. Jgo zdaniem rocznie jest około 100 do 200 takich przypadków. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej