RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Naftohaz zabiera głos nt. Nord Stream 2: Nie może być certyfikowany

Szef Naftohazu Jurij Witrenko ocenił, że NS2 nie spełnia wymogów europejskiego prawa (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Szef Naftohazu Jurij Witrenko ocenił, że NS2 nie spełnia wymogów europejskiego prawa (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Ukraiński koncern naftowy Naftohaz złożył wniosek do niemieckiego regulatora o udział w procesie certyfikacji gazociągu Nord Stream 2 – poinformował szef Naftohazu Jurij Witrenko. Ocenił, że NS2 nie może otrzymać certyfikatu, bo nie spełnia wymogów europejskiego prawa.

Niemiecki polityk: Obowiązkiem rządu jest negocjowanie z Moskwą ws. gazu

Obowiązkiem obecnego rządu Niemiec jest negocjowanie z Moskwą w sprawie dostaw gazu – ocenił współprzewodniczący partii Zielonych Robert Habeck. –...

zobacz więcej

Naftohaz jako państwowe przedsiębiorstwo, „stojące na czele walki o bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy”, złożył wniosek o udział w procesie certyfikacji operatora NS2 u niemieckiego regulatora – oznajmił Witrenko podczas konferencji prasowej. Jego wypowiedź cytuje agencja Interfax-Ukraina.

– Nasze zasadnicze stanowisko polega na tym, że Nord Stream 2 nie może otrzymać certyfikatu, ponieważ nie zagwarantowano jego pełnej zgodności z europejskim prawem – oznajmił. Ocenił, że certyfikacja NS2 zaszkodzi konkurencji na europejskich rynkach.

Ryzyko dla bezpieczeństwa regionu


– Podkreślę – to kwestia nie tylko tego, że Ukraina jako kraj tranzytowy cierpi z powodu wykorzystywania przez Rosję gazu jako broni energetycznej. Podkreślamy, że są duże ryzyka dla bezpieczeństwa Ukrainy i dla bezpieczeństwa regionu – powiedział Witrenko. Nord Stream 2 powinien uzyskać certyfikację niemieckiego regulatora. Rządowy dziennik „Rossijskaja Gazieta” prognozował, że decyzja w sprawie certyfikacji zapadnie 8 stycznia 2022 roku.

W poniedziałek operator magistrali, spółka Nord Stream 2 AG, poinformował, że pierwsza nitka gazociągu Nord Stream 2 została wypełniona gazem technicznym i ciśnienie w tej części gazociągu jest wystarczające do rozpoczęcia przesyłu surowca. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej