RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Sytuacja na granicy z Białorusią. Szef MSZ Austrii: Tak dalej być nie może

Szefowie MSZ państw UE obwiniają Białoruś za kryzys migracyjny (fot. Attila Husejnow/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Szefowie MSZ państw UE obwiniają Białoruś za kryzys migracyjny (fot. Attila Husejnow/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Wobec utrzymującej się presji migracyjnej ze strony Białorusi na zewnętrzne granice UE na horyzoncie mogą pojawić się nowe unijne sankcje przeciwko temu krajowi – informuje w poniedziałek „Kronen Zeitung”(„KZ”).

Oburzenie w sieci. Pracownik „GW” porównał sytuację na granicy do ludobójstwa

„Turcja w sprawie ludobójstwa Ormian w 1915 roku też twierdzi, że nie chcieli nic złego, ale była wojna” – napisał na Twitterze Paweł Wroński z...

zobacz więcej

– Po prostu nie może dziać się tak, że kwestia migracji jest wykorzystywana jako broń przeciwko UE, to nieludzkie – skomentował w poniedziałek nowy szef austriackiego MSZ Michael Linhart (OeVP) przed pierwszym spotkaniem z ministrami spraw zagranicznych państw UE w Luksemburgu.

Część krajów unijnych opowiada się za większym naciskiem na linie lotnicze. – Trzeba porozmawiać o konsekwencjach – podkreślił szef niemieckiego MSZ Heiko Maas. Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis skrytykował fakt, że co prawda niektóre linie lotnicze zakończyły praktykę wysyłania migrantów na Białoruś przez Turcję lub Irak, ale na ich miejsce „do tego biznesu weszły inne firmy”. „Dlatego Unia musi zająć się tą sprawą z większą uwagą, niż dotychczas” – pisze „KZ”.

Szef MSZ Łotwy Edgars Rinkeviczs wezwał do wprowadzenia nowych sankcji gospodarczych UE wobec Białorusi oraz kar dla białoruskich linii lotniczych Belavia. – Jeśli szefowie rządów Litwy, Estonii, Łotwy i Polski postawią na swoim, UE powinna przekonać firmy do zaprzestania leasingu samolotów dla Belavii. Porozmawiamy o tym dzisiaj i zobaczymy, czy może to okaże się rozwiązaniem – powiedział Linhart.

W ostatnich miesiącach znacznie wzrosło napięcie między UE a Białorusią. UE oskarża Łukaszenkę o „celowe przepychanie migrantów z Bliskiego Wschodu przez granice Litwy, Łotwy i Polski do UE; ma to być zemsta za europejskie sankcje” – przypomina „KZ”

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej