RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Były sekretarz stanu USA Colin Powell nie żyje

Colin Powell (fot. Paul Morigi/Getty Images for Capital Concerts)
Colin Powell (fot. Paul Morigi/Getty Images for Capital Concerts)

Colin Powell, były sekretarz stanu USA, doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego, przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, zmarł wskutek powikłań związanych z COVID-19 – poinformował CNN i Agencja Reutera. Powell miał 84 lata.

Bill Clinton spędzi kolejną noc w szpitalu

Bill Clinton spędzi jeszcze jedną noc w szpitalu w południowej Kalifornii, gdzie dochodzi do siebie po infekcji, powiedział w sobotę rzecznik...

zobacz więcej

Powell zmarł w wojskowym szpitalu Walter Reed w Bethesdzie pod Waszyngtonem. Według rodziny, był w pełni zaszczepiony przeciw COVID-19.

„Straciliśmy niezwykłego i kochającego męża, ojca, dziadka i wielkiego Amerykanina” – napisali krewni na jego profilu na Facebooku.

Życiorys


Powell zasłynął jako pierwszy czarnoskóry Amerykanin na najwyższym stanowisku wojskowym - jako przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów za kadencji George'a Busha seniora. Był także pierwszym czarnoskórym sekretarzem stanu USA podczas prezydentury George'a Busha juniora. Był też doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Ronalda Reagana. W latach 90. XX wieku wielokrotnie był wymieniany jako potencjalny kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych, jednak nigdy nie zdecydował się na kandydowanie.

Urodzony w Nowym Jorku jako syn imigrantów z Jamajki, Powell służył w wojsku przez 35 lat, odbywając m.in. dwie zmiany podczas wojny w Wietnamie, gdzie został odznaczony Medalem Żołnierza za uratowanie trzech żołnierzy z płonącego śmigłowca. Pełnił też kluczową rolę podczas pierwszej wojny w Zatoce Perskiej. Uważano go wówczas za autora tzw. „doktryny Powella”, podkreślającej konieczność użycia przeważającej siły, społecznego poparcia i jasnych celów w interwencji zbrojnej.

Nie żyje Ruthie Tompson. Twórczyni kultowych filmów Disneya miała 111 lat

W niedzielę 10 października odeszła Ruthie Tompson, animatorka, która w 2000 roku mianowana została Legendą Disneya. Wyróżnienie to przyznawane...

zobacz więcej

Jako szef dyplomacji Powell był jednym z największych sceptyków wojny w Iraku, ale mimo to zasłynął z prezentacji na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ „dowodów” na rzekomo ukrywaną przez reżim Saddama Husajna broń masowego rażenia. W późniejszych latach opisywał to jako swój największy błąd i plama na jego dorobku.

Mimo przynależności do Partii Republikańskiej, w ostatnim okresie był zdecydowanym krytykiem partii i prezydenta Donalda Trumpa. W ostatnich latach skupiał się na założonej przez niego fundacji poświęconej problemom edukacji dzieci.

Złożone kondolencje


Kondolencje z powodu śmierci Powella złożył były prezydent George W. Bush. „Laura i ja jesteśmy głęboko zasmuceni śmiercią gen. Powella. Był wielkim mężem stanu. Na jego radach i doświadczeniu polegało wielu prezydentów” – oświadczył.

– Był moim wielkim przyjacielem i mentorem, zawsze miał dla mnie dobre rady. Czuję się, jakbym miał dziurę w sercu – powiedział z kolei szef Pentagonu Lloyd Austin.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej