RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Niemiecki polityk: Obowiązkiem rządu jest negocjowanie z Moskwą ws. gazu

Habeck wzywa rząd niemiecki do rozmów z Moskwą na temat dostaw rosyjskiego gazu (fot. Shutterstock/Oil and Gas Photographer)
Habeck wzywa rząd niemiecki do rozmów z Moskwą na temat dostaw rosyjskiego gazu (fot. Shutterstock/Oil and Gas Photographer)

Obowiązkiem obecnego rządu Niemiec jest negocjowanie z Moskwą w sprawie dostaw gazu – ocenił współprzewodniczący partii Zielonych Robert Habeck. – Jesteśmy uzależnieni od Rosji, a Rosja ogranicza dostawy gazu – dodał.

Ceny paliw w Niemczech biją rekordy. Wiele osób jeździ tankować do Czech

Przez weekend można było zapłacić mniej nawet o 44 eurocentów za litr benzyny, jeśli pojechało się zatankować auto na czeskiej stacji benzynowej –...

zobacz więcej

W programie telewizji ARD „Bericht aus Berlin” Habeck wzywa urzędujący rząd niemiecki (po wrześniowych wyborach do Bundestagu trwają negocjacje w sprawie utworzenia nowego gabinetu) do rozmów z Moskwą na temat dostaw rosyjskiego gazu. Wysokie ceny gazu budzą niepokój ludzi – wskazał polityk.

„Jesteśmy uzależnieni od Rosji, Rosja dławi dostawy gazu, magazyny nie są pełne, a zapotrzebowanie jest duże. Obecny rząd federalny powinien jeszcze szybko porozmawiać z Rosją, żeby to się zmieniło” – powiedział.

Zdaniem Zielonych budzący kontrowersje gazociąg Nord Stream 2 nie może jeszcze otrzymać pozwolenia na eksploatację ze względu na wymogi unijne. „Rosja wydaje się grać z nami w pokera, ale to jest kwestia polityki zagranicznej, którą obecny rząd może przynajmniej jeszcze negocjować” – powiedział Habeck.

Pierwsza nitka napełniona gazem. Nord Stream 2 gotowy na przesył z Rosji do Niemiec

Pierwsza nitka gazociągu Nord Stream 2 została wypełniona gazem technicznym i ciśnienie w tej części gazociągu jest wystarczające do rozpoczęcia...

zobacz więcej

Zieloni mają duże szanse na znalezienie się w nowym rządzie niemieckim. Uczestniczą w negocjacjach koalicyjnych z socjaldemokratyczną SPD i liberalną FDP.

Minister gospodarki Peter Altmaier podkreślił niedawno, że w Niemczech istnieje wysokie bezpieczeństwo dostaw mimo podwyższonych cen gazu – przypomina dziennik „Die Welt”. Jak przekazał Altmaier, magazyny gazu są wypełnione w około 75 proc.

Zapewnił, że ze względu na większe dostawy z Norwegii i Wielkiej Brytanii nie ma jednostronnego uzależnienia od Rosji w kwestii importu gazu.

Gazeta pisze, że „w ostatnim czasie prezydent Rosji Władimir Putin prowadzi kampanię na rzecz szybkiego uruchomienia gazociągu Nord Stream 2, który ma dostarczać gaz ziemny z Rosji przez Morze Bałtyckie do Niemiec”. „Putin twierdzi, że dostawy tą drogą złagodziłyby napięcia na (...) rynku gazu” – cytuje polityka „Die Welt”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej