RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Upartyjnienie całego procesu”. NGO krytycznie o wyborze niemieckich sędziów

Jak wybierani są sędziowie w Niemczech? Przez polityków (fot. Shutterstock/An Mazhor)
Jak wybierani są sędziowie w Niemczech? Przez polityków (fot. Shutterstock/An Mazhor)

Procedury wyboru sędziów sądów federalnych w Niemczech są niemal pozbawione jednoznacznych kryteriów i grożą upartyjnieniem całego procesu – ocenia organizacja pozarządowa Initiative Nachrichtenaufklaerung, zwracając przy tym uwagę na wiążące się z tym zaniedbanie zasady równych szans przy obsadzaniu tych urzędów.

Zbigniew Ziobro chce, by Polska pozwała Niemcy przed TSUE

Jako minister sprawiedliwości zwrócę się do polskiego rządu o rozważenie podjęcia procedury prawnej pozwania Niemiec przed TSUE za naruszenie...

zobacz więcej

Według Initiative Nachrichtenaufklaerung, tworzonej przez medioznawców i dziennikarzy chcących zwracać uwagę opinii publicznej na warte uwagi tematy, które są ich zdaniem pomijane w mediach, „proces wyboru sędziego do niemieckiego sądu federalnego jest niejasny i niezbyt zrozumiały”, „nie ma prawie żadnych jasnych kryteriów selekcji do tych urzędów” i „zbyt mało uwagi poświęca się zasadzie równych szans”.

Bundestag, sędziowie i partyjna komisja


„Komisja kwalifikacyjna sędziów jest powoływana przez niemiecki Bundestag i składa się wyłącznie z członków partii. W związku z tym niebezpieczeństwo wyboru partyjnego jest duże” – podkreśla.

– W niemieckim systemie to wręcz partie mogą mieć wpływ na stan sędziowski. Thomas Fischer, były sędzia Federalnego Trybunału Sprawiedliwości, powiedział kiedyś, że od pewnego poziomu nie da się awansować bez wsparcia partyjnego – mówił w 2019 roku sędzia Thorsten Schleif, autor książki o nieprawidłowościach niemieckiego wymiaru sprawiedliwości „Urteil: ungerecht” („Wyrok: niesprawiedliwy”). 16 sędziów Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe jest wybieranych w połowie przez Bundestag i Bundesrat. W tym drugim przypadku sędziowie są wyłaniani bezpośrednio większością dwóch trzecich głosów.

Na kolacji u Merkel. Jak sędziowie TK razem z kanclerz omawiali wyroki [WIDEO]

Sprawę opisał „Welt am Sonntag”.

zobacz więcej

Z kolei Bundestag tworzy najpierw komisję wyborczą złożoną z 12 posłów, a ta przedkłada propozycje na sesji parlamentu. Ktokolwiek otrzyma większość dwóch trzecich głosów oddanych przez Bundestag, zostaje wybrany.

Na czele komisji – minister


O składzie pozostałych pięciu sądów federalnych: Trybunału Sprawiedliwości, Sądu Administracyjnego, Sądu Pracy, Sądu Socjalnego, Trybunału Finansowego – decydują komisje ds. wyboru sędziów (Richterwahlausschuss).

Zgodnie z artykułem 95. konstytucji komisje te składają się z 32 członków (16 ministrów landowych i 16 mianowanych przez Bundestag). Na ich czele stoi odpowiedni minister z rządu federalnego (np. w przypadku Federalnego Sądu Administracyjnego – szef MSW).

Komisja rekrutacyjna dokonuje wyboru w tajnym głosowaniu zwykłą większością głosów. Co prawda minister nie ma prawa głosu, ale może proponować kandydatów, organizuje przebieg wyborów i akceptuje wybór. Może tego nie zrobić, jeśli w procedurze doszło do błędów formalnych. Sędziowie sądów federalnych są mianowani przez prezydenta Niemiec.

Zobacz także: „Na czym polega niezależność prezesa niemieckiego TK, który był politykiem CDU?”
teraz odtwarzane
„Na czym polega niezależność prezesa niemieckiego TK, który był politykiem CDU?”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej