RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Litwa wzmacnia armię patrolującą granicę z Białorusią

Na Litwę w tym roku trafiło 4172 nielegalnych migrantów (fot. Paulius Peleckis/Getty Images)
Na Litwę w tym roku trafiło 4172 nielegalnych migrantów (fot. Paulius Peleckis/Getty Images)

Litwa zwiększa liczbę żołnierzy patrolujących granicę z Białorusią – poinformowała w poniedziałek minister spraw wewnętrznych Agne Bilotaite. Jest to reakcja na nasilające się próby nielegalnego przekraczania granicy przez migrantów.

Czterech imigrantów ujętych przez SG. Najnowsze statystyki z granicy

W niedzielę strażnicy graniczni odnotowali 542 próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej – poinformowała w poniedziałek 18...

zobacz więcej

„Powinniśmy reagować i być przygotowani na najgorsze scenariusze” – oświadczyła Bilotaite, cytowana w komunikacie resortu. „Dopóki granica z Białorusią nie jest w pełni wyposażona w systemy nadzoru i nie została zbudowana fizyczna zapora, należy wzmocnić jej kontrolowanie” – zaznaczyła.

Odkąd w lipcu wprowadzono w kraju stan sytuacji nadzwyczajnej, litewskich pograniczników wspiera wojsko; do ochrony granicy zostało skierowanych 260 żołnierzy. Obecnie siły zostaną zwiększone o kolejnych 64 żołnierzy w ciągu doby.

Minister obrony Arvydas Anuszauskas poinformował w poniedziałek, że w ramach wsparcia Frontexu – unijnej agencji straży granicznej – „pojawiły się nowe możliwości wykorzystania śmigłowców sojuszniczych”.

Oburzenie w sieci. Pracownik „GW” porównał sytuację na granicy do ludobójstwa

„Turcja w sprawie ludobójstwa Ormian w 1915 roku też twierdzi, że nie chcieli nic złego, ale była wojna” – napisał na Twitterze Paweł Wroński z...

zobacz więcej

Na Litwę w tym roku trafiło 4172 nielegalnych migrantów. W ciągu ubiegłej doby odnotowano 39 prób nielegalnego przekroczenia granicy z terytorium Białorusi. Przed tygodniem udaremniono 121 takich prób.

W sierpniu Litwa podjęła decyzję o budowie na granicy z Białorusią fizycznej zapory o długości 502 km. W zgłoszonym projekcie budżetu na przyszły rok na ten cel przewidziano prawie 103 mln euro. Zakłada się, że 26 mln z funduszy unijnych zostanie przeznaczonych na zakup sprzętu do monitorowania granicy.

Granica litewsko–białoruska mierzy 679 km. Ponad 100 km granicy przebiega wzdłuż brzegów rzek i jezior.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej