RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Banaś przekazał „szokujące” informacje. Prokuratura Krajowa dementuje

Marian Banaś (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Marian Banaś (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

W żadnym z postępowań, prowadzonych przez wszystkie prokuratury, prokuratorzy nie nakłaniali świadków ani podejrzanych do fałszywego oskarżania Mariana Banasia – oświadczyła Prokuratura Krajowa w reakcji na zarzuty formułowane przez prezesa NIK.

Żaryn dementuje wpis Mariana Banasia. „Brzydka insynuacja, ale też strzał w kolano”

CBA nie realizowało czynności, o których pisał prezes NIK – poinformował na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych...

zobacz więcej

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś na konferencji prasowej powiedział, że dysponuje „oświadczeniami osób, które nakłaniano do składania fałszywych zeznań obciążających mnie i moją rodzinę”.

Prezes NIK dodał, że osobom tym w zamian za zeznania miało być proponowane opuszczenie aresztu tymczasowego i oczekiwanie na proces w domu.

– Ponieważ nie uległy szantażowi prokuratury i służb specjalnych, spędziły w areszcie tymczasowym prawie dwa i pół roku – powiedział. Dodał, że oświadczenia tych osób „ma do dyspozycji dla właściwych organów”.

Banaś ocenił, że to informacja „szokująca, która w każdej zdrowej demokracji wywołałaby dymisję najważniejszych urzędników w państwie”.

– Publicznie stawiam pytanie: ile jest jeszcze takich osób, które zetknęły się za taką propozycją i takich, które nie znalazły w sobie odwagi, aby mnie o tym powiadomić? – pytał.

Co zrobi Banaś? Był na konferencji finansowanej z Funduszu Sprawiedliwości

Marian Banaś zarzuca nieprawidłowości w finansowaniu konferencji z 2018 r., w której brał udział jako prelegent. – Powinien złożyć donos sam na...

zobacz więcej

Do oświadczenia Banasia odniosła się Prokuratura Krajowa.

„Prokuratura Krajowa oświadcza, że przekazane dziś na konferencji prasowej Prezesa NIK Mariana Banasia informacje dotyczące rzekomo bezprawnego gromadzenia przez prokuratorów dowodów w śledztwie, w którym Prokuratura Regionalna w Białymstoku chce mu przedstawić zarzuty, są nieprawdziwe” – informuje rzecznik PK prok. Łukasz Łapczyński w oświadczeniu przesłanym portalowi tvp.info.

Jak dodaje, materiały będące podstawą skierowania wniosku o uchylenie immunitetu Prezesowi NIK „opierają się przede wszystkim na dokumentacji odnalezionej przez CBA w wyniku kilkudziesięciu przeszukań oraz z banków, urzędów i innych instytucji, a także na analizach i opiniach biegłych sporządzonych w oparciu o te dokumenty”.

„W żadnym z postępowań, prowadzonych przez wszystkie prokuratury, prokuratorzy nie nakłaniali świadków ani podejrzanych do fałszywego oskarżania Mariana Banasia. Twierdzenia Mariana Banasia przekazane na konferencji prasowej są rozpaczliwą próbą odwrócenia uwagi opinii publicznej od meritum toczącego się w jego sprawie postępowania karnego” – podkreśla prokurator.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej