RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Poseł Kukiz’15 o kulisach rozmów z Kaczyńskim: Różnica jest gigantyczna

Jarosław Kaczyński i Paweł Kukiz w Sejmie (fot. Forum/Adam Chelstowski)
Jarosław Kaczyński i Paweł Kukiz w Sejmie (fot. Forum/Adam Chelstowski)

– Byłem na kilku ich spotkaniach i uważam, że tak właśnie powinna być robiona polityka w Polsce – mówi portalowi tvp.info o rozmowach Jarosława Kaczyńskiego z Pawłem Kukizem poseł Kukiz’15 Jarosław Sachajko. Zaznacza, że przez Donalda Tuska między posłami od 2005 roku kopano „rowy nienawiści”, a w polityce ważne jest zaufanie. Pytany, czy po porażce rozmów z PSL–em nie obawiał się współpracy z PiS–em, mówi: „Prezesa Jarosława Kaczyńskiego nie można porównywać z liderami PSL–u. Różnica jest gigantyczna”.

Rewolucyjna ustawa przeszła. Kukiz: Tusk obiecywał to Polakom latami!

Sejm uchwalił ustawę antykorupcyjną po poprawkach Senatu. By ważny projekt wszedł w życie brakuje już tylko podpisu prezydenta. W rozmowie z...

zobacz więcej

Portal tvp.info: Jarosław Kaczyński przyznał w najnowszym wywiadzie „Sieci”, że „zakolegował” się z Pawłem Kukizem. Z kolei lider Kukiz’15 mówił ostatnio w rozmowie z portalem tvp.info, że współpraca z PiS–em idzie odkładnie tak, jak się umawialiście. Faktycznie jest tak różowo, czy pojawiają się trudności?

Jarosław Sachajko: Dużych trudności nie widzę. Oczywiście zawsze pojawia się jakaś opieszałość niektórych ministerstw, ale dzięki dobrej współpracy z prezesem PiS, te opóźnienia szybko nabierają oczekiwanego tempa. Trudno sobie wyobrazić, żeby było lepiej. Z Kukiz’15 jest nas tylko trzech, a bardzo wiele rzeczy już zrobiliśmy.

Zobacz także:   Kukiz: Straszenie polexitem to paliwo wyborcze [WIDEO]

Droga od pomysłów, których mieliście całą listę, do głosowań rzeczywistych projektów ustaw nie jest prosta.

Będąc w opozycji ma się różne projekty, ale są one tylko zarysami propozycji, które wywołują jakiś temat. Często jest to mocno rozgrzebane. Teraz współpracujemy z rządem i przygotowujemy przepisy, które faktycznie mają być obowiązującym prawem. To wymaga bardzo pogłębionej pracy i wielu rozmów z kilkoma ministerstwami.


 Na szczęście to prezes odpowiada za całokształt. Ma wizję Polski i wiele rzeczy trzeba uzgadniać właśnie z nim. Nie tylko w domach, ale też w polityce, warto stawiać na zaufanie. Dzięki wzajemnemu zaufaniu Jarosława Kaczyńskiego i Pawła Kukiza, ta współpraca tak dobrze się układa. 

Gowin z wozu, koniom lżej? Kaczyński: Cały rząd odetchnął

Cały rząd odetchnął – przyznał prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla tygodnika „Sieci”, pytany o Jarosława Gowina. Polityk mówił też, że...

zobacz więcej

Coś takiego jak zaufanie w polskiej polityce jeszcze istnieje? 

Wbrew narracji niektórych mediów, prezes PiS wie, że Paweł nie jest terrorystą. Byłem na kilku ich spotkaniach i uważam, że tak właśnie powinna być robiona polityka w Polsce.

Zobacz także:   Ustawa antykorupcyjna przygotowana przez Kukiz'15 uchwalona

Ja uważa, że w demokratycznym państwie polityki nie powinno się prowadzić w sposób, jaki od 2005 r. narzucał m.in. Donald Tusk. Często działał on nieetycznie. Między posłami zaczęto kopać rowy nienawiści. W Sejmie mamy różne opinie, ale te relacje nie powinny wyglądać tak, jak proponuje Donald Tusk. To niszczy wspólnotę, a w dobie kryzysu epidemicznego, gospodarczego i problemów Unii Europejskiej, trzeba działać wspólnie.

Chaos w UE, będzie frexit i bruxit? Mistewicz: Przyczynili się do tego chłopcy z PO

Z Francji dobiega coraz więcej słów krytyki pod adresem Brukseli. Politycy i dziennikarze znad Sekwany bronią stanowiska Polski w sporze z UE i...

zobacz więcej

Po złych doświadczeniach z PSL-em jest pan zaskoczony, że ta współpraca może się układać tak, jak teraz wasze rozmowy z PiS–em?

Nie mówię, że mam zdolności profetyczne, ale prezesa Jarosława Kaczyńskiego nie można porównywać z liderami PSL–u. Różnica między nimi jest gigantyczna. Ja od początku liczyłem na powodzenie tej współpracy. Nie myliłem się.

Zobacz także:   Kukiz: Nie widziałbym przeszkód w startowaniu w wyborach z list PiS

Jaki jest teraz pański główny cel? Która z ustaw jest oczkiem w głowie, gdy siada pan do stołu z przedstawicielami rządu?

Kukiz: Polexitu nie będzie. UE sama nie może nas wyrzucić

Żadnego „polexitu” nie będzie, bo UE sama nas wyrzucić nie może. Nie ma bowiem ani przepisów, ani procedur, które umożliwiają „wyrzucenie”...

zobacz więcej

To tak nie działa. Ja jestem posłem ziemi lubelskiej, z Zamojszczyzny. Wiem, że najważniejsze są zmiany ustrojowe, o których Paweł mówi od lat.

Ale od wielu miesięcy siedzę też w ministerstwie rolnictwa i współpracuję z panią wiceminister Anna Gębicką. Chcę, aby rolnicy zaczęli zarabiać godnie. W ramach Polskiego Ładu dla Wsi robimy wszystko, aby zupełnie odmienić politykę rolną. Chodzi o pozwolenie rolnikom zarabiać, a nie liczyć na to, że może Unia coś da, może jakieś korporacje coś kupią. Gospodarka, przede wszystkim gospodarka!

Obok tego są oczywiście równie ważne zmiany ustrojowe. Ustawa antykorupcyjna już jest, a sędziowie pokoju niedługo będą. Myślę, że ustawa antysitwowa również bardzo szybko nabierze konkretnych kształtów. Coraz konkretniej wyglądają też prace w sprawie lokalnych referendów. Mają one sprawić, by społeczeństwo uczyło się demokracji bezpośredniej na swoim podwórku i brało odpowiedzialność za swój region. Pozytywnych propozycji zmian jest wiele. Mam nadzieję, że gdy wprowadzimy je w życie, wielu Polakom będzie się żyło znacznie lepiej niż obecnie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej