RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

To z nim zmierzy się Viktor Orban. Kim jest zwycięzca opozycyjnych prawyborów?

Peter Marki-Zay (fot. Forum/Reuters/BERNADETT SZABO)
Peter Marki-Zay (fot. Forum/Reuters/BERNADETT SZABO)

Bezpartyjny konserwatysta Peter Marki-Zay wygrał opozycyjne prawybory kandydata na premiera przed wiosennymi wyborami parlamentarnymi na Węgrzech. Kim jest przeciwnik Viktora Orbana w drodze po kolejną kadencję premiera? Jeszcze kilka lat temu Marki-Zay mieszkał w USA i deklarował, że nie interesuje się polityką.

„W polityce UE wobec Polski i Węgier potrzebna jest współpraca, nie groźby”

Szanse na to, że polskie i węgierskie władze wycofają się z konfliktów z Unią Europejską są coraz mniejsze, inicjatywę musi więc przejąć Bruksela,...

zobacz więcej

Marki-Zay zdobył 56,7 proc. głosów, wygrywając z przedstawicielką lewicowej Koalicji Demokratycznej Klarą Dobrev. Dobrev uznała swoją porażkę.

Prawybory na Węgrzech


Pierwsza tura opozycyjnych prawyborów w dniach 18-28 września wyłoniła po jednym kandydacie opozycji w każdym ze 106 jednomandatowych okręgów wyborczych oraz troje polityków, którzy mieli wziąć udział w II turze prawyborów kandydata na premiera. Jeden z nich – burmistrz Budapesztu Gergely Karacsony (który w ubiegłym roku poparł kandydaturę Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich w Polsce) – jednak zrezygnował i poparł Marki-Zaya.

Marki-Zay oświadczył po ogłoszeniu jego zwycięstwa, że zostanie opracowany wspólny opozycyjny program nowoczesnych, dynamicznych Węgier, gdzie nawet politycy rządzącego Fideszu będą mogli przyznać się do swojego homoseksualizmu. Podkreślił, że zależy mu na konstytucyjnym systemie hamulców i równowagi, na walce z korupcją, a także na programie awansu społecznego Romów.

Kim jest Peter Marki-Zay?


49-letni Marki-Zay, ojciec siedmiorga dzieci, deklaruje się jako praktykujący katolik. Wcześniej przez pięć lat mieszkał w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Zapewniał wówczas, że nie jest zainteresowany polityką. Jednak w 2018 r. wziął udział i wygrał wybory na burmistrza swego rodzinnego miasta Hodmezovasarhely, położonego w południowej części Węgier i będącego jedną z twierdz rządzącej partii Fidesz.

– Możemy zwyciężyć tylko wspólnie. Nikt nie może złamać jedności opozycji – powiedział w niedzielę lider opozycji.

W tym roku po raz pierwszy od objęcia władzy przez Fidesz w 2010 r. sześć największych partii opozycyjnych: Węgierska Partia Socjalistyczna (MSZP), Jobbik, ekologiczna partia Polityka Może Być Inna, liberalne Momentum, Koalicja Demokratyczna (KD) oraz liberalno-ekologiczny Dialog –zdecydowało się zawrzeć sojusz przed wyborami parlamentarnymi wiosną 2022 roku.

Zobacz także: Szef MSZ Węgier o fali migracji: Zawiodły modele integracji Europy Zachodniej
teraz odtwarzane
Szef MSZ Węgier w wywiadzie dla TVP Info o przyjmowaniu imigrantów

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej