RAPORT

Pogarda

Tyle ma kosztować francuski atom. Padły konkretne kwoty

EDF chce wybudować w Polsce nawet sześć bloków jądrowych (fot. Shutterstock/hxdyl)
EDF chce wybudować w Polsce nawet sześć bloków jądrowych (fot. Shutterstock/hxdyl)

Najnowsze

Popularne

Francuzi mogą wybudować w Polsce nawet sześć bloków jądrowych. Prezes koncernu EDF Jean-Bernard Lévy deklaruje, że ich elektrownie atomowe nad Wisłą produkowałyby prąd w średniej cenie 57 euro za MWh. W rozmowie z „Pulsem Biznesu” wyjaśnia też, czy Francja da pieniądze na inwestycję.

Rosja „szczerze współczuje” Europie. Lekarstwem na kryzys energetyczny ma być Nord Stream 2

Europie zagrażają niedobory gazu, a jego ceny osiągają rekordy. Odpowiedzialność za to spada na Rosję, która oskarżana jest o wstrzymywanie dostaw...

zobacz więcej

„PB” przypomina, że Jean-Bernard Lévy, prezes francuskiego EDF, miał w piątek spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim, ministrami Piotrem Naimskim (strategiczna infrastruktura energetyczna) i Michałem Kurtyką (klimat i środowisko), a także przedstawicielami kancelarii prezydenta. Dwa dni wcześniej, zaskakując nieco branżowych obserwatorów, francuski koncern energetyczny złożył w resorcie klimatu wstępną i niewiążącą ofertę budowy od czterech do sześciu reaktorów EPR, o łącznej mocy od 6,6 do 9,9 GW w dwóch lub trzech lokalizacjach.

Prezes EDF o cenach prądu z atomu


Jean-Bernard Lévy pytany o najważniejsze liczby z ofertypodaje jedną: „Jesteśmy w stanie dostarczyć sześć reaktorów EPR, które będą produkować prąd w średniej cenie 57 euro za MWh (260 zł). Przy czterech reaktorach byłby to koszt wyższy, bo działają tu oczywiście efekty skali”. Gazeta wskazuje, że obecne ceny energii w Polsce są o wiele wyższe – średnia cena prądu na Towarowej Giełdzie Energii przekroczyła we wrześniu 460 zł za MWh. Wynika to z bijących rekordy cen gazu, który Polska importuje w większości ze Wschodu. Jean-Bernard Lévy podkreśla, że o drogim prądzie rozmawiał z polskimi władzami.

Zobacz także: Gazprom „współczuje” tym, których dotknął szok cenowy gazu

Dwie lokalizacje dla elektrowni jądrowej w Polsce. Naimski mówi też o Bełchatowie

Elektrownie węglowe w Polsce będą zastępowane innymi źródłami energii: OZE i energetyką atomową. Pełnomocnik rządu ds. energetyki Piotr Naimski...

zobacz więcej

„To dobry moment, by inwestować w energetykę zdekarbonizowaną, ze stałą ceną wytwarzania” – uważa szef EDF.

Ile ma kosztować elektrownia atomowa?


O pozostałych liczbach z oferty napisał portal BusinessInsider. Podał, że budowa przez Francuzów czterech reaktorów kosztowałaby 33 mld euro, czyli około 150 mld zł, a sześciu – 48,5 mld euro, czyli około 222 mld zł.

„PB” wskazuje, że Francuzi oferują, że wybudują w Polsce reaktory jądrowe „pod klucz” i zajmą się wszystkimi aspektami technicznymi. Do tego, odpowiadając na polskie oczekiwania w zakresie finansów, do oferty dołączono list Brunona Le Maire'a, ministra gospodarki i finansów, który zapewnia, że Francja gotowa jest współfinansować inwestycję.

Zobacz także: „Niemiecki dostawca podnosi ceny, polski odbiorca traci”. Gaz podrożał niemal trzykrotnie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej