RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Myśliwi będą strzelać w strefie stanu wyjątkowego? Ministerstwo wyjaśnia

„Jakiekolwiek zmiany w tym zakresie nie są ani nie będą prowadzone” (fot. Shutterstock/Roman Kosolapov)
„Jakiekolwiek zmiany w tym zakresie nie są ani nie będą prowadzone” (fot. Shutterstock/Roman Kosolapov)

Wbrew fałszywym doniesieniom medialnym nie brano pod uwagę jakiejkolwiek realizacji działań przy użyciu broni przez członków Polskiego Związku Łowieckiego na terenach objętych stanem wyjątkowym – podkreśla w oświadczeniu Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Obywatel Ukrainy wiózł 27 nielegalnych imigrantów z Iraku. Zatrzymała go Straż Graniczna

Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali w okolicach miejscowości Radziwiłłów obywatela Ukrainy, który samochodem dostawczym przewoził 27...

zobacz więcej

Posłanka Polski 2050 Szymona Hołowni Hanna Gill-Piątek przekazała w sobotę, że otrzymała odpowiedź na swoje pytania z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. „Będą polowania w strefie objętej stanem wyjątkowym” – pisze posłanka dodając, że w strefie są „uchodźcy, w tym dzieci, strażnicy i WOT. A pomyłki zdarzają się myśliwym często. Rząd prosi się o tragedię”.

Informację przekazaną przez posłankę powieliły niektóre media. Do doniesień medialnych odniosło się w oświadczeniu ministerstwo środowiska.

Myśliwi wejdą na teren stanu wyjątkowego?


W opublikowanym komunikacie ministerstwo wskazuje, że w związku z trwającym stanem wyjątkowym na terenach przygranicznych członkowie PZŁ są pozbawieni możliwości szacowania szkód łowieckich wyrządzonych przez zwierzynę.

„W konsekwencji uniemożliwia się rolnikom uzyskania odszkodowania należnego z tytułu wyrządzonych szkód. Dotychczasowe działania Ministerstwa Klimatu i Środowiska miały na celu – tylko i wyłącznie – przeanalizowanie możliwości wprowadzenia zmian w powyższym zakresie” – wyjaśnia resort.

Kaczyński: W sprawach podstawowych dla państwa i Polaków nie ustąpimy

Wicepremier oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla tygodnika „Sieci” podkreślił, że polski rząd traktuje naszą...

zobacz więcej

Zapewnia, że „wbrew fałszywym doniesieniom medialnym nie brano pod uwagę jakiejkolwiek realizacji działań przy użyciu broni przez członków PZŁ na terenach objętych stanem wyjątkowym”. „Jakiekolwiek spekulacje w tym zakresie prowadzą jedynie do wprowadzania w błąd opinii publicznej i są całkowicie nieuprawnione” – dodano.

Ministerstwo zwraca uwagę, że obowiązujący w regionie przygranicznym stan wyjątkowy jest sytuacją wyższej konieczności, stąd obecność i realizacja działań przez myśliwych na tych terenach mogłaby nieść za sobą zagrożenie. „W związku z powyższym jakiekolwiek zmiany w tym zakresie nie są ani nie będą prowadzone” – podkreślono.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią – w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego – obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej