RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Trzej Królowie z certyfikatem szczepienia. Nietypowa szopka

We Włoszech zaszczepionych jest ponad 80 proc. ludności  (fot. Valeria Ferraro/SOPA Images/LightRocket via Getty Images; Twitter/Repubblica)
We Włoszech zaszczepionych jest ponad 80 proc. ludności (fot. Valeria Ferraro/SOPA Images/LightRocket via Getty Images; Twitter/Repubblica)

W neapolitańskiej szopce Trzej Królowie trzymają w rękach przepustkę COVID-19. Figurki z unijnym tak zwanym Green Pass pojawiły się w warsztacie znanego artysty szopkarza w momencie, gdy dokument ten zaczął być wymagany we wszystkich miejscach pracy we Włoszech.

Koronawirus we Włoszech. W Rzymie 90 proc. zakażonych to młodzież

90 procent zakażeń koronawirusem, wykrywanych w stołecznym włoskim regionie Lacjum, dotyczy młodzieży, a średni wiek osób z infekcją spadł do 23...

zobacz więcej

Obowiązek przepustki sanitarnej, wymaganej dotąd w placówkach kultury, na basenach, w siłowniach, w samolotach, pociągach dużych prędkości, w zamkniętych salach restauracji, barach i w dyskotekach rozszerzono na miejsca pracy. Wymóg ten obowiązuje od piątku. Green Pass wydawany jest na podstawie szczepienia, przejścia zakażenia SARS-CoV-2 lub negatywnego wyniku testu.

Na wejście w życie nowego rozporządzenia rządu, dotyczącego milionów osób pracujących, zareagował twórca tradycyjnych szopek z Neapolu Marco Ferrigno. W jego warsztacie na ulicy szopkarzy San Gregorio Armeno, odwiedzanej cały rok przez turystów, pojawiły się w witrynie misternie wykonane figurki Trzech Króli, pokazujących przepustkę covidową z kodem QR.

Nowy etap badań nad pochodzeniem COVID-19. Chiny sprzeciwiają się WHO

Władze Chin odrzucają przedstawiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) plan dalszych badań nad genezą pandemii COVID-19, który nie wyklucza...

zobacz więcej

„Trzej Mędrcy przybywają w tym roku z paszportem covidowym” – tak media podsumowały pomysł znanego szopkarza.

Twórca figurek wyjaśnił: „Do neapolitańskiej szopki postanowiliśmy wprowadzić ważną nowość: Trzech Króli z Green Pass. Dla nas jest to nie tylko sposób na to, by pozostawić w pamięci ten szczególny moment naszego życia, który wystawił wszystkich na ciężką próbę, ale także by pokazać, że dzięki przepustce możemy powrócić do tak wyczekiwanej normalności i wolności”.

„Mamy nadzieję, że tym wizerunkiem zdołaliśmy wywołać choćby mały uśmiech” – dodał Ferrigno.

We Włoszech zaszczepionych jest ponad 80 proc. ludności.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej