RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Premier Johnson planuje szczyt z premierami Grupy Wyszehradzkiej

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson (fot. Stefan Rousseau/PA Images via Getty Images)
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson (fot. Stefan Rousseau/PA Images via Getty Images)

Brytyjski premier Boris Johnson, szukając w Unii Europejskiej przeciwwagi dla coraz bardziej nieprzyjaznej Londynowi Francji, planuje na początku przyszłego roku zorganizować szczyt z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej – podał „Sunday Express”.

Minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii: posłowie mogą otrzymać policyjną ochronę

„Brytyjscy posłowie mogą otrzymać policyjną ochronę podczas spotkań z wyborami w swoich okręgach” – powiedziała w niedzielę minister spraw...

zobacz więcej

Jak podaje gazeta, szczyt miałby się odbyć przed kwietniowymi wyborami parlamentarnymi na Węgrzech, w których premier Viktor Orban będzie ubiegał się o czwartą z rzędu kadencję.

„Sunday Express” pisze, powołując się na źródło zbliżone do nowej brytyjskiej minister spraw zagranicznych Liz Truss, że jej zdaniem wraz z odejściem kanclerz Niemiec Angeli Merkel „to w zasadzie Francja” będzie w stanie kierować polityką zagraniczną UE.

W brytyjskim rządzie panuje obawa, że we Francji nadal istnieje myślenie, iż Wielką Brytanię trzeba „ukarać za brexit” i te antybrytyjskie nastroje mogą być podsycane w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi, w których Emmanuel Macron będzie się ubiegał o reelekcję. Stąd Wielka Brytania chce wzmocnić stosunki z tymi krajami UE, które są jej bardziej przyjazne, wskazuje gazeta.

Cytowane źródło ujawniło, że od czasu objęcia przez Truss w połowie września stanowiska minister spraw zagranicznych do konferencji Partii Konserwatywnej na początku października, nie rozmawiała ona ze swoim francuskim odpowiednikiem, natomiast często rozmawia z szefami dyplomacji krajów bałtyckich oraz Grupy Wyszehradzkiej.


„Sunday Express” cytuje źródło dyplomatyczne z jednego z krajów Grupy Wyszehradzkiej, mówiącego, że są one chętne do odbycia takiego szczytu z Johnsonem w roku, w którym jeden z nich – Czechy – będzie sprawował prezydencję w UE, i że postrzegają one Wielką Brytanię jako „wartościowego sojusznika”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej