RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Gość Wiadomości”: Czy UE zmieni nastawienie wobec Polski? „Padł wyraźny sygnał”

Angela Merkel powiedziała, że Komisja Europejska powinna odejść od polityki konfrontacji i rozmawiać z rządem w Warszawie. Czy to zapowiedź zmian relacji na linii Warszawa–Bruksela? O tym w niedzielnym „Gościu Wiadomości” rozmawiali Jacek Karnowski z „Sieci” i Piotr Grzybowski z „Niedzieli”.

Tarczyński: To PC Jarosława Kaczyńskiego pierwsza przyjęła uchwałę za wejściem do UE

Pierwszą partią w Polsce, która przyjęła uchwałę, za wejściem do Unii Europejskiej było Porozumienie Centrum Jarosława Kaczyńskiego. W tym samym...

zobacz więcej

– To ważny głos, choć trzeba pamiętać, że kanclerz niedługo opuści urząd. Angela Merkel to jeden z ważniejszych polityków nie tylko Unii, ale też całego świata. Niemcy na pewno nie zrezygnują ze swoich interesów. Pojednawczy ton ze strony kanclerz rozumiem jako sygnał, że Komisji Europejskiej bardziej zależy na kompromisie z Polską – powiedział Grzybowski.

– Widzimy wyraźnie zmianę. Pojutrze w europarlamencie wystąpi premier Morawiecki, później zabierze głos w Radzie Europejskiej. Nazwałbym to upublicznieniem debaty. Do tego dochodzą jeszcze głosy wsparcia dla polskiego rządu z Francji, Hiszpanii czy Włoch. To wskazuje na to, że rośnie poparcie dla naszego stanowiska – dodał publicysta „Niedzieli”.

– Komisja Europejska mogła sobie pozwolić na ignorowanie Polaków czy Węgrów, jednak przy większej liczbie krajów to jest nie możliwe – spuentował.

W wywiadzie dla „Sieci” Jarosław Kaczyński powiedział, że Polska nie ulegnie żadnego rodzaju szantażom. – To sfera polityki, która wymaga kompromisów. Polska wyciąga rękę do kompromisu. Słowa kanclerz Niemiec są ważne, ale nie należy ich przeceniać – uzupełnił Jacek Karnowski.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej