RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Zawieszone loty na hiszpańską wyspę. Wszystko przez chmury wulkaniczne

W sobotę odbyły się tylko 4 z 34 przewidzianych rejsów (fot. Europa Press via Getty Images)
W sobotę odbyły się tylko 4 z 34 przewidzianych rejsów (fot. Europa Press via Getty Images)

W niedzielę, drugi dzień z rzędu odwołano loty do i z hiszpańskiej wyspy La Palma. Nic nie wskazuje na to, by zmniejszyła się aktywność położonego na tej wyspie wulkanu Cumbre Vieja – przekazał premier rządu Wysp Kanaryskich Angel Victor Torres.

Wrząca magma wdarła się do zakładów chemicznych. Ewakuacja w La Palmie [WIDEO]

Ponad pół tysiąca osób zostało we wtorek ewakuowanych po wdarciu się lawy z aktywnego od września wulkanu Cumbre Vieja na kanaryjskiej wyspie La...

zobacz więcej

Ruch powietrzny wstrzymano z powodu unoszącej się w powietrzu chmury wulkanicznego popiołu. W niedzielę odwołano 38, czyli wszystkie z zaplanowanych lotów. W sobotę odbyły się tylko 4 z 34 przewidzianych rejsów. Lotnisko na wyspie pozostaje otwarte, ale loty są odwoływane przez samych przewoźników.

„Nic nie wskazuje na rychły koniec wulkanu”


– Mimo naszych życzeń nic nie wskazuje na rychły koniec aktywności wulkanu – powiedział w niedzielę premier regionalnego rządu. Zaznaczył, że swoją prognozę opiera na przewidywaniach naukowców.

Zobacz także: Cumbre Vieja wyrzuca z krateru większe ilości lawy [WIDEO]

Wulkan Cumbre Vieja uaktywnił się 19 września. Od tamtej pory wypływająca z niego lawa zajęła już ponad 750 hektarów powierzchni wyspy i zniszczyła 1,8 tys. budynków. Ewakuowano ok. 7 tys. z 85 tys. mieszkańców La Palmy. W niedzielę na wyspie odnotowano 42 kolejne ruchy sejsmiczne.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej