RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Tusk w mroku, „Rota” Jachiry, odwrót Merkel

Opozycja obwieściła sukces i dalszą walkę (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik, Mateusz Marek;  Serhat Cagdas/Anadolu Agency via Getty Images)
Opozycja obwieściła sukces i dalszą walkę (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik, Mateusz Marek; Serhat Cagdas/Anadolu Agency via Getty Images)

Demonstracja przeciw nieistniejącemu polexitowi zorganizowana przez Donalda Tuska ściągnęła do Warszawy około 25 tys. zwolenników PO. Opozycja obwieściła sukces i dalszą walkę. Tymczasem już w sobotę strategię Tuska ośmieszyła jego mentorka Angela Merkel, która oświadczyła, że trzeba odejść od konfrontacji z polskimi władzami.

Strzały na granicy, wyrok TK, Polski Ład dla wsi

Coraz groźniej wygląda sytuacja na polsko-białoruskiej granicy. Tymczasem Polskę atakuje również Komisja Europejska, która nie chce zaakceptować...

zobacz więcej

Niedziela. Tusk w mroku


W Warszawie na placu Zamkowym odbył się wiec poparcia dla Unii Europejskiej, zorganizowany przez związane z Platformą Obywatelską środowiska. Było jak zwykle „fajnie” – kulturalnie i europejsko. Jeden z uczestników zgromadzenia, ubrany w koszulkę z flagą unijną, groził śmiercią przez powieszenie „pisowcom”. Obrażał też Jarosława Kaczyńskiego – „to jest kur*** nie człowiek”. Inna z uczestniczek groziła funkcjonariuszom Straży Granicznej. – Wypierd***ć! Przyjedziemy po was!”. Donald Tusk, który ze sceny przemawiał w otoczeniu Marty Lempart, Wandy Traczyk-Stawskiej, Leszka Millera, Leszka Moczulskiego i Roberta Biedronia, też nie był gorszy. – Pseudotrybunał, grupa przebierańców, na polecenie prezesa partii, gwałcąc konstytucję, postanowiła wyprowadzić Polskę z UE – mówił były przewodniczący Rady Europejskiej. Donald Tusk stojący w półmroku na ciemnej scenie wyglądał złowrogo. Późna godzina demonstracji była prowokacyjna, tego dnia przez wiele lat na Krakowskim Przedmieściu odbywały się miesięcznice smoleńskie. Tego dnia o tej porze odbywała się msza za ofiary katastrofy w pobliskiej archikatedrze św. Jana.

Do katastrofy smoleńskiej odwołał się bezpośrednio Robert Biedroń, który stwierdził, że śp. prezydent Lech Kaczyński „gdyby żył, wstydziłby się za brata”. Marta Lempart, wygrażała Straży Granicznej: – Polska będzie świecka, że nie będziemy mieli w mundurach morderców, którzy wyrzucają dzieci do lasów – krzyczała zwolenniczka aborcji na żądanie przebrana w szaty obrończyni dzieci, zapracowując na zawiadomienie do prokuratury.

Posłowie Łukaszenki, pociąg Jourovej, kula Olejnik

Posłowie opozycji głosujący przeciwko ulgom podatkowym i stanowi wyjątkowemu, atakują polski rząd za obronę granic – to działania kompromitujące KO...

zobacz więcej

Emocji było sporo, bo manifestacji Tuska towarzyszyła kontrmanifestacja zorganizowana przez Roberta Bąkiewicza, która często skutecznie zagłuszała wydarzenie PO, a i sam jej przewodniczący tracił rezon wobec patriotycznych haseł skandowanych pod pomnikiem Małego Powstańca. Mimo to, zwolennicy PO ogłosili sukces. Według ratusza w manifestacji wzięło udział ponad 100 tys. osób, którzy nie mieli w ogóle szans by zmieścić się na stosunkowo niewielkim placu Zamkowym. Policja oszacowała liczbę uczestników na około 25 tys. osób.

Podobne manifestacje, choć zdecydowanie mniej liczne, odbyły się także w innych miastach. „Polexit to fake news. To szkodliwy mit, którym opozycja zastępuje swój brak pomysłu na odpowiednią pozycję Polski w Europie (…) Wszelkie zobowiązania wynikające z prawa Unii Europejskiej pozostają w mocy - napisał w niedzielę na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Poniedziałek. Republikanie i OdNowa w rządzie


Tymczasem po wyroku Trybunału Konstytucyjnego dot. wyższości prawa polskiego nad prawem unijnym blisko połowa badanych jest zdania, że nie jest to wcale krok w kierunku wyjścia z Unii Europejskiej. Ponad 15 proc. ankietowanych nie ma zdania na ten temat. Tak wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.

W siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej zebrało się kierownictwo partii. Tematem rozmów miał być wynik rozmów koalicyjnych z Partią Republikańską i Stowarzyszeniem „OdNowa” ws. obsady stanowisk w rządzie. Rąbka tajemnicy uchylił prezes Partii Republikańskiej Adam Bielan: - Dwaj politycy Partii Republikańskiej będą ministrami – Kamil Bortniczuk i Michał Cieślak; Jacek Żalek pozostanie wiceministrem – powiedział Adam Bielan. Zdradził również, że tego samego dnia wieczorem parlamentarzyści jego partii spotkają się z prezydentem Andrzejem Dudą.

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się we wpisie na Facebooku do sytuacji na granicy: - Staramy się chronić nasze granice w duchu konwencji i zobowiązań międzynarodowych, zapobiegać kryzysowi humanitarnemu, a także przeciwstawiać się wszelkim zagrożeniom, jakie niesie za sobą atak hybrydowy wymierzony w Polskę i całą Unię Europejską – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Jachira na granicy, Tusk w szpitalu, Dulkiewicz na marszu

Oczy świata skierowane są na Afganistan, a nasze na wschodnią granicę, gdzie reżim Alaksandra Łukaszenki prowadzi z Polską i Litwą wojnę hybrydową...

zobacz więcej

Wtorek. V4 i Egipt


Prezydent Egiptu Abd al-Fattah as-Sisi spotkał się w Budapeszcie z szefami rządów Grupy V4. - Całej Grupie Wyszehradzkiej zależy na tym, żeby na Bliskim Wschodzie był spokój i warunki do rozwoju, które zapobiegną migracji (…) Egipt to wielki partner, 100 mln ludzi, bardzo przyszłościowy kraj, dlatego od kilku miesięcy Polska ma na zasadzie wzajemności zbudowaną współpracę poprzez tworzenie specjalnej strefy ekonomicznej w regionie Suezu skonstruowaną przez strefę z Katowic – mówił po spotkaniu premier Mateusz Morawiecki.

Rafał Trzaskowski i Borys Budka wielokrotnie wysuwali groźby w stronę telewizji publicznej i jej dziennikarzy, że zlikwidują programy informacyjne TVP i cały kanał TVP INFO. Wiele miesięcy trwało zbieranie przez nich 100 tysięcy podpisów pod projektem likwidacji państwowego kanału informacyjnego. Sprawę jednak zablokował ostatecznie Donald Tusk, który podobno inicjatywę swoich podwładnych uznał za „politycznie nieopłacalną”. Trudno uwierzyć, by Tusk, który wielokrotnie obrażał dziennikarzy TVP był zwolennikiem istnienia TVP INFO. Prawdopodobnie nie chce on realizować projektu, którego nie jest autorem.

Koledzy Tuska, dyplomaci Merkel, szpieg Hołowni

Sejm zatwierdził stan wyjątkowy na pograniczu, mimo sprzeciwu KO i Lewicy. Angela Merkel przyjechała z pożegnalną wizytą do Polski, zaliczając po...

zobacz więcej

Środa. Tak nam dopomóż Tusk!


Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik przeprosił w mediach społecznościowych prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego za opublikowanie w 2019 roku na Twitterze jego wizerunku upodobnionego do wizerunku Adolfa Hitlera. To efekt wyroku sądu, a nie własnych głębokich refleksji. Tymczasem prezes PiS ma na początku roku zrezygnować ze stanowiska w rządzie i skupić na zarządzaniu partią.

W Sejmie debata nad budową inżynieryjnej zapory na granicy z Białorusią. Opozycja chce, żeby rząd strzegł granicy, ale jednocześnie nikogo na niej nie zatrzymywał. Na długo w pamięci pozostanie mam posłanka KO Klaudia Jachira, która próbowała przerobić „Rotę” Marii Konopnickiej, co wyszło nie tylko żenująco, ale wręcz obrazoburczo. „Rota” była bardzo ważną pieśnią dla Polaków walczących o niepodległość pod zaborami, konkurowała z Mazurkiem Dąbrowskiego o miano polskiego hymnu narodowego. Tego wszystkiego zapewne nie wie Klaudia Jachira, która w swojej przeróbce „Roty” zamieniła słynną frazę „Tak nam dopomóż Bóg!” zamieniała na „Tak nam dopomóż Tusk!” … „Zawsze przeciw Polsce. Znowu grają w orkiestrze Łukaszenki” – skomentował wyczyny opozycji wiceszef ministerstwa sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

W tym samym duchu ratusz Rafała Trzaskowskiego próbuje znów zablokować Marsz Niepodległości. Hasło marszu zaplanowanego tradycyjnie na 11 listopada brzmi „Niepodległość nie na sprzedaż”. - Epidemia to nie jest czas na organizowanie aż tak wielkich demonstracji – mówi Rafał Trzaskowski, który jeszcze niedawno cieszył się, że tak dużo ludzi przyszło na niedzielną demonstrację prounijną. Wtedy nie było pandemii?

Dymisja Gowina, hejt na Kukiza, napaść na Sośnierza

Zjednoczona Prawica bez Jarosława Gowina i części polityków Porozumienia nie straciła większości Sejmowej. Za to kontrolę nad sobą straciła...

zobacz więcej

Lider Nowoczesnej Adam Szłapka idzie krok dalej. Poseł KO zwrócił do prokuratora generalnego o delegalizację stowarzyszeń Marsz Niepodległości oraz Straż Narodowa. Według Szłapki to organizacje faszystowskie, które dopuściły się licznych naruszeń prawa. – Opozycja próbuje mnie na siłę przyspawać do partii rządzącej, by w ten sposób atakować PiS. To proste mechanizmy, które służą do neutralizacji przeciwnika, ale także nieustannego wzniecania buntu i manifestacji podległościowych wobec Berlina – mówił portalowi tvp.info Robert Bąkiewicz.

W całej Europie odczuwana jest inflacja i rosną ceny energii. - O 941 proc. zdrożał gaz na giełdach europejskich, na których musi się zaopatrywać Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo – mówił w Sejmie wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. To efekt pułapki energetycznej, jaką nastawiły na Europę Niemcy i Rosja, które chcą jak najszybszego uruchomienia Nord Stream 2.

Nawrócenie Tuska, zwątpienie Komorowskiego, groźby Brauna

Zaledwie kilka dni minęło od beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego a Donald Tusk ogłosił, że PO nie walczy z katolikami, że sam jest katolikiem i...

zobacz więcej

Czwartek. Dzień Edukacji Narodowej


Premier Mateusz Morawiecki w internetowym wpisie złożył życzenia nauczycielom: „Jan Zamoyski pisał, że takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” – przypomniał premier Mateusz Morawiecki. Premier podkreślił również, że „edukacja publiczna przyczynia się do powstania dobrych i uczciwych obywateli; jest dobrem wspólnym, której twórcy obchodzą 14 października swoje święto – Dzień Edukacji Narodowej”.

Ale nie zawsze edukacja w Polsce przynosiła efekt w postaci „dobrych i uczciwych obywateli”. Wielu obecnych polityków woli posługiwać się kłamstwami i utrudniać pracę Straży Granicznej i wojsku chroniącemu polską granicę. Pomimo sprzeciwu Koalicji Obywatelskiej i Lewicy Sejm uchwalił w ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej; zgodnie z regulacją na polskiej granicy, stanowiącej granicę zewnętrzną UE, powstanie bariera zabezpieczająca przed nielegalną migracją. Natomiast premier Mateusz Morawiecki musiał w Sejmie bronić polskiej racji stanu, którą nie jest z pewnością destabilizacja wewnętrzna Polski ani psucie jej wizerunku za granicami: - Polska powierzyła część kompetencji UE, ale nie zrzekła się suwerenności; prawo unijne nie stoi nad konstytucją; jeśli Polska chce być wierna konstytucji, to musi chronić swoją autonomiczność, swoją suwerenność; to jest to, co robimy – mówił Mateusz Morawiecki. Szef rządu zwrócił się także do opozycji: - Chcecie UE, w której Polska stoi pokornie w kącie i zgadza się na wszystko; to nie jest właściwa postawa, bo kto nie szanuje siebie, nie zdobędzie szacunku innych – mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Premier zabierze głos w Parlamencie Europejskim podczas sesji w najbliższy wtorek w ramach debaty poświęconej orzeczeniu polskiego Trybunały Konstytucyjnego i tzw. Praworządności.

Tymczasem opozycja ma już „dowód na polexit”. „PiS nie chce w Sejmie odśpiewać hymnu Unii Europejskiej, bo chcą wyprowadzić Polskę z UE” – ocenił w sieci poseł Lewicy Tomasz Trela. To pokłosie kuriozalnego zachowania posła Lewicy Krzysztofa Gawkowskiego, który żądał, by cały Sejm wraz z premierem odśpiewał „hymn UE”... „Abstrahując już od pomysłu śpiewów i dość oryginalnej logiki pana posła, warto, by parlamentarzyści Lewicy wiedzieli, że hymn Unii Europejskiej nie istnieje” – skomentował wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

W Parlamencie Europejskim posłowie zarabiają bardzo dużo, ale niektórzy mają jeszcze inne, równie intratne źródła dochodów. Radosław Sikorski, europoseł Platformy Obywatelskiej, poza pracą w Parlamencie Europejskim uzyskuje dochody z 12 innych źródeł – tak wynika z raportu Transparency International EU. Obliczono, że polityk za wykonywanie innych zajęć przez rok zarobił od 588 do 804 tys. euro. Ciekawe dla kogo pracowity poseł tak ciężko haruje?

Śmierć na granicy, kara z Luksemburga, teściowa Tuska

W tym tygodniu poznaliśmy nowego lidera opozycji, którym okazała się teściowa Donalda Tuska. Kto martwił się, że kobiety nie mają dużo do...

zobacz więcej

Piątek. 200 dni Grodzkiego


W tygodniu mija ponad 200 dni od kiedy Senat rozpatruje wniosek o uchylenie immunitetu prof. Tomasza Grodzkiego. - W tej kadencji dojdzie do głosowania – mówił pytany o immunitet marszałka Grodzkiego były szef tej partii Grzegorz Schetyna. To pocieszające, choć zapewne dojdzie do tego podczas ostatniego posiedzenia Izby Wyższej. Wszystko wskazuje na to, że marszałek Grodzki nie jest pewien, że większość senatorów zagłosuje przeciwko uchyleniu jego immunitetu, woli więc, żeby w ogóle nie głosowali. Tym samym „trzecia osoba w państwie” nie ma możliwości oczyszczenia się z bardzo poważnych zarzutów korupcyjnych.

Komisja Europejska wstrzymuje zatwierdzenie polskiego Krajowego Planu Odbudowy bez podania przyczyny. Tym samym nie są wypłacane środki z Funduszu Odbudowy dla Polski. Europoseł PiS Kosma Złotowski skierował interpelację do Komisji Europejskiej z pytaniem, czy przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk wywierał polityczne naciski, by wstrzymać decyzję Komisji Europejskiej w sprawie naszego KPO.

Do sprawy odniósł się premier Mateusz Morawiecki w swoim cotygodniowym podcaście: - Jestem przekonany, że te pieniądze, które się Polsce należą, prędzej czy później do Polski trafią (…) My staramy się pracować w ramach dialogu, natomiast, jeśli będziemy zmuszeni do ostrych działań po naszej stronie, to oczywiście będziemy również do nich gotowi – zadeklarował szef rządu.

Żurek w przedszkolu, Trzaskowski w Opolu, Morawiec w sądzie

Presja instytucji UE na konserwatywne rządy w Polsce i na Węgrzech jest coraz większa. Działania przeciwko Polsce chętnie wspiera opozycja totalna,...

zobacz więcej

Sobota. Tusk przeprasza, ale nie przeprasza


Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu RMF FM. W rozmowie z red. Krzysztofem Ziemcem lider Zjednoczonej Prawicy powiedział, że rząd powinien myśleć o złagodzeniu podwyżek cen paliw. Zapowiedział także wprowadzenie ustawy znoszącej Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego oraz dalsze zmiany w sądownictwie, polegające na podniesieniu sądów rejonowych do rangi filii sądów okręgowych. – Gdyby Donald Tusk powiedział „przepraszam”, bo ma za co przepraszać to oczywiście bym się zgodził na udział w debacie z nim – powiedział prezes PiS. Wicepremier dodał, że debata miałaby sens, gdyby Donald Tusk wezwał do tego, żeby zaniechać „ośmiu gwiazdek”.

Na reakcję Donalda Tuska nie trzeba było długo czekać. „Przepraszam, Jarku. A teraz datę i miejsce debaty poproszę. Z góry dziękuję” – napisał w mediach społecznościowych lider PO Donald Tusk. Przeprosiny raczej nie zostaną jednak przyjęte. To trochę za mało, jeśli chodzi o oczekiwania i zarzuty lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego. Żadnej deklaracji poprawy, ukrócenia agresji i skruchy Tuska, którego Jarosław Kaczyński uważa za „autora degradacji języka”. Raczej kolejna prowokacja byłego premiera wobec lidera Zjednoczonej Prawicy.

Duńskie myszy, białoruski nietakt i „Murzynek Bambo”

Blokada budowy lądowego odcinka Baltic Pipe zbiegła się w czasie z oddaniem pierwszej nitki Nord Stream 2. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił...

zobacz więcej

Tymczasem mamy kolejny efekt twardej postawy polskiego rządu i polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas wizyty w Brukseli stwierdziła: - Unijni partnerzy Polski powinni odejść od konfrontacji, a zamiast tego rozmawiać z rządem w Warszawie, aby znaleźć rozwiązanie trudności we wzajemnych stosunkach – powiedziała Merkel. Odchodząca kanclerz dodała także, że nie uważa, aby „postępowanie sądowe mogło być jedynym sposobem na przezwyciężenie różnic politycznych czy odmiennego postrzegania Unii Europejskiej, jej funkcjonowania i priorytetów". W tych kilku słowach podcięła skrzydła swojemu protegowanemu Donaldowi Tuskowi, który straszył Polaków polexitem i wzywał do tego, by nie rozmawiać z rządem Prawa i Sprawiedliwości.

Na koniec tygodnia zła informacja: wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki trafił do szpitala w Krakowie. Polityk miał mieć atak woreczka żółciowego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej