RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Rząd Zimbabwe: bez szczepionki nie ma pracy i pensji

Pracownicy sektora publicznego w Zimbabwe, którzy nie przyjęli szczepionki przeciwko Covid-19 nie będą mogli pracować. (fot.  KB Mpofu/Getty Images)
Pracownicy sektora publicznego w Zimbabwe, którzy nie przyjęli szczepionki przeciwko Covid-19 nie będą mogli pracować. (fot. KB Mpofu/Getty Images)

Od jutra pracownicy sektora publicznego w Zimbabwe, którzy nie przyjęli szczepionki przeciwko Covid-19 nie będą mogli pracować, a co za tym idzie nie będą otrzymywać pensji. Decyzji rządu sprzeciwiają się związki zawodowe.

Pandemia w Afryce. Połowa z 54 krajów zaszczepiła jedynie 2 proc. ludności

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w czwartek, że jedynie 15 spośród 54 krajów Afryki zdołało w pełni zaszczepić przeciwko COVID-19...

zobacz więcej

– Do 15 października wszyscy pracownicy sektora publicznego powinni być zaszczepieni, ten termin nie zostanie wydłużony – przypominał w niedzielę w rządowych mediach sekretarz ministerstwa informacji Ndabaningi Nick Mangwana.

– Ci, którzy są niezaszczepieni nie zostaną dopuszczeni do pracy; konsekwencją jest to, że tym, którzy są niezaszczepieni i nie pracują nie będą wypłacane pensje, bo jeżeli nie pracujesz, to nie otrzymujesz zapłaty – dodał przedstawiciel rządu Zimbabwe.

– Zawsze wspieraliśmy program szczepień i zachęcaliśmy do nich, ale jesteśmy zdania, że szczepienia powinny być dobrowolne, nie obowiązkowe – przekonuje cytowany przez stację Głos Ameryki Takavafira Zhou, przewodniczący jednego ze związków zawodowych zimbabweńskich nauczycieli. Nauczyciele stanowią największą grupę pracowników sektora publicznego w Zimbabwe.

– Niektórzy ludzie nie chcą się szczepić m.in. z powodów religijnych, czy dlatego, że nie rozumieją, jak działają preparaty lub nie ufają substancjom chińskich firm Sinovac i Sinopharm. Rząd musi najpierw zrozumieć te przyczyny, a nie jednostronnie wprowadzać nieprzekraczalny termin na przyjęcie szczepionki – dodał. Szef związku zawodowego wezwał wszystkich pracowników do dalszego przychodzenia do pracy i rozważa kroki prawne przeciwko rządowi.

Według oficjalnych danych w Zimbabwe pełen cykl szczepień przeciwko Covid-19 przeszło niemal 2,5 mln z blisko 15 mln mieszkańców tego kraju.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej