RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Prezes PiS: Mamy do czynienia z wieloetapową akcją rosyjską wymierzoną w Rzeczpospolitą

Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu „Gazecie Polskiej” (fot. PAP/Mateusz Marek, zdjęcie ilustracyjne)
Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu „Gazecie Polskiej” (fot. PAP/Mateusz Marek, zdjęcie ilustracyjne)

Są dwa fronty wojny hybrydowej: na granicy i w Warszawie; gdyby działania opozycji były inne, ta operacja miałaby zupełnie inny przebieg, uformowanie się dwóch frontów zachęciło Alaksandra Łukaszenkę i Władimira Putina do eskalacji i wzmocnienia ataku – mówi „Gazecie Polskiej” prezes PiS.

Tarczyński: To PC Jarosława Kaczyńskiego pierwsza przyjęła uchwałę za wejściem do UE

Pierwszą partią w Polsce, która przyjęła uchwałę, za wejściem do Unii Europejskiej było Porozumienie Centrum Jarosława Kaczyńskiego. W tym samym...

zobacz więcej

Fragment rozmowy w niedzielę przytacza portal niezależna.pl; cały wywiad ma ukazać się w „GP” w środę.

Jak podaje portal, Kaczyński w rozmowie z „GP” stwierdził, że „mamy do czynienia z wieloetapową akcją rosyjską wymierzoną w Rzeczpospolitą i w nasz region”.

Według gazety, Kaczyński nie ma wątpliwości, że cała sytuacja była brana pod uwagę w rosyjskich i białoruskich kalkulacjach.

– Agresorzy zapewne na to liczyli. Gdyby reakcja w Polsce była inna – gdyby w tej sprawie panowała jedność i współpraca, ta operacja miałaby zupełnie inny przebieg. Uformowanie się takich dwóch frontów zachęciło Łukaszenkę i Putina do eskalacji i wzmocnienia ataku – mówi w wywiadzie polityk.

Prezesa PiS spytano, dlaczego „oprócz pilnowania granicy rząd musi zmagać się z atakami z Polski, współbrzmiącymi z propagandą Łukaszenki”.

– To konsekwencje tego, że opozycja zdefiniowała się jako totalna, czyli odrzucająca reguły demokracji, uznającą wyłącznie siebie za jedyną możliwą i legalną władzę. Konsekwencją takiego określenia jest działanie w każdej sprawie przeciwko wybranej w demokratycznych wyborach większości. Totalność wepchnęła ich we wspieranie agresji przeciwko Polsce. Nie liczę niestety na otrzeźwienie ze strony tych ludzi. Ale bez względu na to co robili, robią i co robić będą nasza determinacja nie zmieni się. Granice Rzeczpospolitej Polskiej są święte. Koniec. Kropka – mówi „Gazecie Polskiej” Kaczyński.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej