RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Dwunastu pianistów w finale Konkursu Chopinowskiego. Wśród nich dwóch Polaków

Jakub Kuszlik jako jeden z dwóch Polaków przeszedł do finału (fot. PAP/Leszek Szymański)
Jakub Kuszlik jako jeden z dwóch Polaków przeszedł do finału (fot. PAP/Leszek Szymański)

Dwunastu pianistów zakwalifikowało się do finału XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, choć regulamin dopuszcza udział dziesięciu. Wśród finalistów jest dwóch reprezentantów Polski: Jakub Kuszlik i Kamil Pacholec.

„Na szczęście mamy Chopina”. Który z uczestników konkursu jest faworytem premiera?

Muzyka Fryderyka Chopina podbija serca ludzi na całym świecie; łatwo w niej rozpoznać polski charakter – powiedział w piątek premier Mateusz...

zobacz więcej

Decyzją Jury XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina pod przewodnictwem Katarzyny Popowej-Zydroń do finału zakwalifikowali się: Leonora Armellini z Włoch, JJ Jun Li Bui reprezentujący Kanadę, Alexander Gadjiev reprezentujący Włochy i Słowenię, Martin Garcia Garcia z Hiszpanii, Eva Gevorgyan reprezentująca Rosję i Armenię, Japonka Aimi Kobayashi, Polak Jakub Kuszlik, Hyuk Lee z Korei Południowej, Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady, Polak Kamil Pacholec, Chińczyk Hao Rao i Kyohei Sorita z Japonii.

Do finału konkursu, tak jak do poprzednich etapów zakwalifikowano więcej uczestników, niż dopuszcza to regulamin. Dyrektor NIFC Artur Szklener tłumaczy, że „argumentem merytorycznym była bardzo duża bliskość punktowa uczestników, którzy w rankingu uplasowali się na 10.,11. i 12. miejscu.”


Przesłuchania finałowe potrwają od poniedziałku do środy. Uczestnicy zagrają jeden z koncertów Fryderyka Chopina: e-moll op. 11 lub f-moll op. 21.

Konkurs Chopinowski rozpoczęty. TVP zaprasza do oglądania transmisji

Chińska pianistka Xuanyi Mao zaprezentowała się w niedzielę jako pierwsza w I etapie przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego podczas sesji...

zobacz więcej

W finale skrajnie różne osobowości


Róża Światczyńska, która komentuje konkurs w studiu programu drugiego Polskiego Radia powiedziała, że ma wrażenie, że rozrzut gustów i kryteria, jakimi posługiwało się jury w tym konkursie, na tym etapie jest dość szeroki.

– Skoro znajdujemy w finale tak skrajnie różne osobowości, jak wizjoner, romantyczny wichrzyciel Alexander Gadjiev, reprezentujący Włochy i Słowenię, a na drugim biegunie ognisty Hiszpan Martin Garcia Garcia, bardzo barwny pianista, obdarzony spontaniczną osobowością, którego interpretacje bardzo często wykraczają poza kanony wykonawcze i ogólnie przyjęte wzorce, widać, że jury zależało na tym, aby i takie, i takie osobowości mogły mieć swoją szansę w finale – wyjaśniła. W III etapie rywalizowało 23 pianistów, w tym pięciu pianistów z Polski. Zakwalifikowało się sześciu Polaków, jednak Marcin Wieczorek zrezygnował z konkursu z powodu choroby.

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina trwa od 2 do 23 października.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej