RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Tragiczna sytuacja epidemiczna w Rosji. Zmarło ponad 1000 osób

Sytuacja epidemiczna w Rosji coraz bardziej się pogarsza. (fot. Vyacheslav Prokofyev\TASS via Getty Images)
Sytuacja epidemiczna w Rosji coraz bardziej się pogarsza. (fot. Vyacheslav Prokofyev\TASS via Getty Images)

W sobotę, po raz pierwszy od początku pandemii koronawirusa w ciągu doby w Rosji zmarło ponad 1000 chorych na COVID-19. W kraju panuje powszechna niechęć do szczepień. Tylko około jedna trzecia społeczeństwa przyjęła preparat.

Czwarta fala pandemii. Ile zakażeń i hospitalizacji? Raport ministerstwa z 17 października 2021 r.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2 tysiącach 523 nowych zakażeniach koronawirusem. Z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami...

zobacz więcej

Jak podaje BBC, w sobotę w Rosji stwierdzono zakażenie koronawirusem u 33 tys. osób. Zmarło najwięcej chorych osób od początku pandemii - tego dnia odnotowano 1002 zgonów.

Władze Rosji nie chcą wprowadzać ścisłych obostrzeń, ponieważ, jak twierdzą, wpłynie to bardzo negatywnie na gospodarkę. Zamiast tego władze kraju apeluje o szczepienie się przeciwko COVID-19. „W sytuacji, gdy liczba zakażeń rośnie, konieczne jest wyjaśnianie ludziom, że muszą się zaszczepić. To naprawdę nieodpowiedzialne, żeby się nie szczepić. To zabija” – powiedział rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow. Z najnowszych danych wynika, że w kraju preparat przyjęło 51 milionów osób, w tym 43 miliony dostały dwie dawki. Lekarze są zgodni, że Rosjanie nie przestrzegają też zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

Liczba aktywnych przypadków w Rosji wynosi około 750 000 – to najwyższa wartość od lutego 2020 roku – podkreśla BBC. Do tej pory stwierdzono tam prawie osiem milionów zachorowań. Zmarło 223 312 zakażonych. Rosyjski rząd twierdzi, że system opieki zdrowotnej jest w dobrej kondycji i poradzi sobie z rosnącą liczbą pacjentów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej