RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Porwano 17 chrześcijańskich misjonarzy wraz z rodzinami

Bezpieczeństwo załamało się wraz z rozpadem polityki kraju (fot. PAP/EPA/Richard Pierrin)
Bezpieczeństwo załamało się wraz z rozpadem polityki kraju (fot. PAP/EPA/Richard Pierrin)

Jak informuje sobotni The New Jork Times 17 chrześcijańskich misjonarzy ze Stanów Zjednoczonych i członkowie ich rodzin, w tym dzieci, zostali porwani w sobotę przez gang w Port–au–Prince, gdy opuszczali sierociniec udając się autobusem na lotnisko.

Spłacił dług, wystawiając zbirom biznesmena, którego opłacało się porwać

Nietypową formę spłaty długu wymyślił 28-letni mężczyzna. Wystawił wierzycielowi 30-letniego biznesmena jako idealną ofiarę porwania. Co ciekawe,...

zobacz więcej

Szczegóły porwania pozostają niejasne, ale miejscowi urzędnicy twierdzą, że misjonarze zostali porwani z autobusu jadącego na lotnisko, skąd niektórzy z nich mieli kontynuować podróż do innego miejsca na Haiti – informuje NYT.

Rzecznik Departamentu Stanu nie skomentował uprowadzenia na Haiti w sobotni wieczór.

Haiti od lat znajduje się w stanie politycznych wstrząsów, a porwania zarówno bogatych, jak i biednych są niepokojąco powszechne. Ale nawet w kraju przyzwyczajonym do powszechnego bezprawia porwanie tak dużej grupy Amerykanów zaszokowało urzędników swoją bezczelnością – pisze NYT.

Zdaniem gazety w stolicy Port–au–Prince narasta przemoc. Według niektórych szacunków gangi kontrolują obecnie mniej więcej połowę miasta. W poniedziałek gangi ostrzelały autobus szkolny w Port–au–Prince, raniąc co najmniej pięć osób, w tym studentów, a inny autobus został porwany przez gang.

Próbował porwać dziewczynkę, sąd wypuścił go z aresztu. „To przeraża”

Sąd Rejonowy Katowice Zachód nie uwzględnił wniosku prokuratury o aresztowanie mężczyzny, który chciał uprowadzić 5-latkę z placu zabaw. Mieszkańcy...

zobacz więcej

Rozpad polityki kraju


Bezpieczeństwo załamało się wraz z rozpadem polityki kraju. Demonstranci rozwścieczeni powszechną korupcją domagali się obalenia prezydenta Jovenela Moise dwa lata temu, co skutecznie sparaliżowało kraj. Konflikt uniemożliwił chorym leczenie w szpitalach, dzieciom uczęszczanie do szkoły, pracownikom chodzenie do pozostałych niewielu miejsc pracy, a nawet uniemożliwił dopływ prądu w niektórych częściach kraju.

Od tego czasu gangi stały się tylko bardziej asertywne. Działają bez ograniczeń, porywając dzieci w drodze do szkoły i pastorów w trakcie posługi.

Polityczne zamieszanie w kraju nasiliło się jeszcze bardziej po tym, jak Moise w lipcu został zamordowany w swoim domu. Zabójstwo nadal pozostaje niewyjaśnione. Nieliczni pozostali w kraju urzędnicy wkrótce zaczęli walczyć o kontrolę nad rządem, frakcyjność trwa od miesięcy, a urzędnicy oskarżają się nawzajem o udział w spisku mającym na celu zabicie prezydenta.

Śląscy policjanci uratowali Polkę. Była przetrzymywana i maltretowana w Tunezji

Śląscy policjanci uratowali życie 38-letniej Polce, która była przetrzymywana i maltretowana na terenie Tunezji. Poprzez nawiązanie kontaktów ze...

zobacz więcej

Misja ONZ na Haiti


Porwanie amerykańskich misjonarzy miało miejsce zaledwie dzień po tym, jak Rada Bezpieczeństwa ONZ przedłużyła swoją misję na Haiti o dziewięć miesięcy w jednomyślnym głosowaniu w piątek. Wielu Haitańczyków wzywa Stany Zjednoczone do wysłania wojsk w celu ustabilizowania sytuacji, ale administracja Bidena patrzy na to niechętnie.

Niektóre części stolicy Haiti, w tym miejsca, w których doszło do porwań, są tak niebezpieczne, że wielu mieszkańców uciekło, pozostawiając tętniące życiem ulice prawie opuszczone. Wiele ulic zostało przekazanych gangom, a niewielu mieszkańców wychodzi na zewnątrz nawet w ciągu dnia.

Gangi porywają nawet biednych sprzedawców ulicznych, a kiedy nic nie znajdują w ich portfelach lub niewiele, czasami żądają, aby sprzedali przedmioty w swoich domach, takie jak radia i lodówki. Na początku tego roku klasa uczniów skrzyknęła się, aby zebrać pieniądze na zapłacenie okupu za kolegę – pisze NYT.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej