RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Niepokojące nagranie w sieci. Mężczyzna nawołuje do obcięcia głów Zemmourowi i Le Pen

Eric Zemmour i Marine Le Pen (fot. Chesnot/Getty Images)
Eric Zemmour i Marine Le Pen (fot. Chesnot/Getty Images)

W sieciach społecznościowych opublikowano nagranie, na którym mężczyzna nawołuje, aby muzułmanie zorganizowali się i „obcięli głowę” kandydującym na prezydenta prawicowemu publicyście Ericowi Zemmourowi i szefowej Frontu Narodowego Marine Le Pen. Publikacja wideo zbiegła się z pierwszą rocznicą śmierci Samuela Paty, nauczyciela z Conflans–Saint–Honorine, zamordowanego przez islamistę.

Francja: Wczesny sondaż prezydencki – Zemmour niemal łeb w łeb z Le Pen

Najwyższe poparcie przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi ma urzędujący prezydent Emmanuel Macron – wynika z sondażu przeprowadzonego przez...

zobacz więcej

Film z groźbami pod adresem prawicowych polityków krążył w minionym tygodniu na TikToku, później został usunięty. „Salam Alejkum, mój bracie. Jestem Marokańczykiem i jak mówisz, Francuzi przybyli do twojego domu w Algierii i przez 132 lata gwałcili kobiety, zabijali twoich braci i siostry, przelewali krew, a dziś przychodzą ci powiedzieć, jak masz żyć?” – mówi mężczyzna na nagraniu. „Marine Le Pen nie przejdzie ani Zemmour, ani nikt inny (...) i odetniemy im głowy, jak za czasów Hamzy, jak za czasów proroka (...). Uwierz mi, że będą głowy, które spadną, to ich wszystkich uciszy (...). Cierpliwość, mądrość, spokój, nie martw się” – odpowiada na nagraniu inny mężczyzna.

Zemmour poinformował w stacji Cnews, że rozważa złożenie skargi: „Musimy pozostać racjonalni i rozsądni. Myślę, że policja dobrze wykona swoją pracę i mężczyzna zostanie szybko aresztowany” – skomentował groźby publicysta.

Le Pen wyznała natomiast w tej samej stacji, że: „regularnie grożono jej śmiercią, ale to nie przeszkodzi jej w robieniu tego, co robi, w obronie narodu francuskiego”.

Publikacja wideo zbiegła się z pierwszą rocznicą śmierci Samuela Paty, nauczyciela z Conflans–Saint–Honorine, zamordowanego przez islamistę, który obciął mu głowę za pokazywanie karykatur Mahometa na lekcjach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej