RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Półmetek wykopków. Polski ziemniak w cenie, ale nie każdy [WIDEO]

Dobre wiadomości dla producentów ziemniaków płyną ze światowych rynków. Rośnie zapotrzebowanie na wysokiej jakości produkty. Polski ziemniak jadalny będzie poszukiwany i to w dobrej cenie. Humory producentom psują w tym sezonie jednak ceny oferowane przez przemysł – wskazuje TVP3 Olsztyn.

Drożyzna w Niemczech. Ceny towarów konsumpcyjnych gwałtownie rosną

Rosnące w Niemczech ceny oleju opałowego, brak surowców dla przemysłu, problemy z transportem kontenerowym i inflacja sprawiają, że ceny wielu...

zobacz więcej

W produkcji ziemniaka jadalnego to ma być sezon, który pozwoli odrobić straty z minionych kilku lat. Ceny ziemniaków najwyższej jakości, odpowiednio zapakowanych i przygotowanych do sprzedaży sięgają 80 gr za kilogram. A ma być jeszcze drożej. Co z perspektywy producentów oznacza lepiej, bo globalne zbiory ziemniaków są mniejsze od spodziewanych.

Jednak nastroje psują rolnikom ceny ziemniaków zakontraktowanych do przemysłu. – Przemysł płaci fatalnie. Ziemniaki przemysłowe kosztują w tej chwili po 23-25 groszy za kilogram – mówi Agnieszka Tołłoczko z Polskiej Federacji Ziemniaka oraz producentka ziemniaków ze Szkotowa (woj. warmińsko-mazurskie).

Ten rok pokazuje, że warto stawiać na jakość. A w dążeniu do niej pomagają nowe technologie. Nowoczesne maszyny w redlinach i sortowniach to coraz częstszy widok.

Wraz z poprawą jakości produkowanych ziemniaków spada występowanie na polskich plantacjach bakteriozy pierścieniowej. Polska Federacja Ziemniaka liczy w związku z tym od nowego roku do eksportu tych warzyw wystarczą jedynie specjalne paszporty. A w ciągu najbliższych trzech lat Polska całkowicie zostanie uwolniona od tej choroby a wtedy zagraniczne rynki na dobre otworzą drzwi dla polskiego ziemniaka.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej