RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Wiceszef MSZ gra Chopina. Film podbija sieć [WIDEO]

Szymon Szynkowski vel Sęk jest miłośnikiem muzyki Chopina (fot. MSZ)
Szymon Szynkowski vel Sęk jest miłośnikiem muzyki Chopina (fot. MSZ)

MSZ promuje XVIII Konkurs Chopinowski spotem, w którym wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk wykonuje na fortepianie walc Des-dur op. 64 nr 1 polskiego kompozytora i opowiada o związkach muzyki Fryderyka Chopina z dyplomacją. Film stał się hitem internetu.

„Na szczęście mamy Chopina”. Który z uczestników konkursu jest faworytem premiera?

Muzyka Fryderyka Chopina podbija serca ludzi na całym świecie; łatwo w niej rozpoznać polski charakter – powiedział w piątek premier Mateusz...

zobacz więcej

Od 2 października w Warszawie odbywa się XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, który potrwa do 23 października. W sobotę późnym wieczorem poinformowano, że 12 pianistów zakwalifikowało się do finału rywalizacji, mimo że regulamin dopuszcza udział 10. Wśród finalistów jest dwóch reprezentantów Polski: Jakub Kuszlik i Kamil Pacholec.

W niedzielę, 17 października, przypada 172 rocznica śmierci Fryderyka Chopina – przypomniało w komunikacie MSZ, informując jednocześnie, że placówki dyplomatyczne od samego początku promują XVIII Konkurs Chopinowski we wszystkich zakątkach świata.

„Dołącza do nich sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP, Szymon Szynkowski vel Sęk – miłośnik muzyki Chopina, który ukończył szkołę muzyczną I stopnia i po wielu latach przerwy zasiadł do fortepianu” – napisano w komunikacie.

Szynkowski vel Sęk w specjalnym spocie wykonuje na fortepianie walc Des-dur op. 64 nr 1 Chopina i opowiada o związkach muzyki wielkiego polskiego kompozytora z dyplomacją, a także zachęca do oglądania i śledzenia etapu finałowego Konkursu. – Często mówi się, że dyplomacja jest sztuką gry na wielu instrumentach. Niczym w orkiestrze, każdy dyplomata ma swoją partię do odegrania – podkreśla w nagraniu wiceminister. – Zachęcam Państwa do śledzenia działań polskiej dyplomacji, ale w tym szczególnym czasie do delektowania się muzyką Fryderyka Chopina i oglądania XVIII Konkursu Chopinowskiego – dodaje.

W krótkim filmiku wiceminister Szynkowski vel Sęk dzieli się też ciekawostkami dotyczącymi związków między muzyką Chopina a dyplomacją, między innymi tym, że budynek w Paryżu, w murach którego światową karierę rozpoczął Chopin, jest obecnie rezydencją ambasadora RP.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej