RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Popularny środek owadobójczy może zmniejszać filtrację nerek

Szeroko stosowany środek owadobójczy, może zwiększać ryzyko przewlekłej choroby nerek (fot. Shutterstock)
Szeroko stosowany środek owadobójczy, może zwiększać ryzyko przewlekłej choroby nerek (fot. Shutterstock)

Malation, szeroko stosowany środek owadobójczy, może zwiększać ryzyko przewlekłej choroby nerek (PChN) – informuje „International Journal of Environmental Research and Public Health”.

Jedzenie bazylii może zapobiegać zmianom w mózgu związanym z demencją

Naturalnie występujący w bazylii związek o nazwie fenchol pomaga usuwać z mózgu nadmiar beta–amyloidu związanego z chorobą Alzheimera – informuje...

zobacz więcej

Malationu – który jest bardzo toksyczny dla owadów, a stosunkowo mało szkodliwy dla ludzi – używa się w rolnictwie i sadownictwie, uprawie warzyw, do zwalczania komarów i muszek owocowych, a nawet (w stężeniu około 0,5 proc.) jako składnika preparatów przeciwko wszawicy i świerzbowi. W USA to najczęściej stosowany insektycyd, od dawna zaaprobowany przez FDA.

Popularny środek szkodliwy dla nerek


Naukowcy z University of Queensland przeanalizowali powiązania między ekspozycją na pestycydy a ryzykiem dysfunkcji nerek u 41 847 osób, korzystając z danych z amerykańskiego National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES). Jak się okazało, osoby narażone na większe dawki malationu miały o 25 proc. wyższe ryzyko przewlekłej choroby nerek.

Przewlekła choroba nerek to wieloobjawowy zespół chorobowy, który jest następstwem zmniejszenia się liczby czynnych jednostek filtrujących (nefronów) wskutek procesu toczącego się w miąższu nerki. Szacuje się, że dotyka nawet 600 milionów ludzi na całym świecie, w tym około 4,3 mln w Polsce. Rozwojowi tego zespołu chorobowego sprzyjają zaawansowany wiek, cukrzyca i nadciśnienie.

W krajach o wysokich dochodach niemal jedna na 10 osób wykazuje oznaki PChN. Jednak liczba zachorowań z nieznanych przyczyn rośnie również w krajach o niskich i średnich dochodach, jak Indie, Sri Lanka i Mezoameryka.

Mężczyźni też chorują na raka piersi

Nowotwory sutka u mężczyzn zdarzają się rzadko, ale także są groźne, szczególnie dlatego, że późno się je wykrywa. Chorobie towarzyszą objawy,...

zobacz więcej

„Początkowo podejrzewano, że ten stan rzeczy był związany z miejscami pracy w rolnictwie – poprzez narażenie na stres cieplny, odwodnienie, opryskiwanie pestycydami, metale ciężkie i agrochemikalia” – powiedział dr Nicholas Osborne z University of Queensland. – „Jednak zanieczyszczenie środowiska, pozostałości pestycydów i leki ziołowe potencjalnie zawierające metale ciężkie mogą również przyczyniać się do PChN”.

Choć przyczyna zwiększonej zachorowalności na PChN pozostaje nieznana – sugerowano, że możliwe drogi narażenia to rozpylanie pestycydów bez środków ochrony osobistej i praca ze skażoną glebą.

Badanie naukowców z University of Queensland było pierwszym, które dostarczyło dowodów łączących malation z ryzykiem uszkodzenia nerek u ludzi.

„Odkrycia sugerują, że powinniśmy ograniczyć narażenie na pestycydy, nawet w bardzo małych dawkach, ponieważ chroniczne narażenie może prowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych” – zaznaczył dr Osborne. – „Będziemy nadal badać, czy w grę wchodzą także inne pestycydy i planujemy zbierać dane na temat zachowań rolników ze Sri Lanki, aby zbadać ich poziom narażenia podczas stosowania pestycydów w polu”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej