RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Politico: Orzeczenie polskiego TK tematem francuskiej kampanii prezydenckiej

Prezydent Regionu Ile-de-France, Valérie Pécresse wsparła ostatnio orzeczenie polskiego TK (fot. Andrea Savorani Neri/NurPhoto via Getty Images)
Prezydent Regionu Ile-de-France, Valérie Pécresse wsparła ostatnio orzeczenie polskiego TK (fot. Andrea Savorani Neri/NurPhoto via Getty Images)

„Przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi francuscy politycy przypuścili szalony atak na UE” – pisze w artykule dla portalu Politico Rym Momtaz. Dziennikarz portalu należącego do koncernu Axel Springer SE obwinia za taki stan rzeczy polski Trybunał Konstytucyjny, którego orzeczenie rzekomo „zakwestionowało podstawy prawne Unii Europejskiej”.

„To decydujące dla przyszłości naszego kraju”. Francuski Ruch Konserwatywny wspiera Polskę

„Każdy naród jest suwerenny. Ruch Konserwatywny potępia ingerencję Unii Europejskiej w systemy prawne państw członkowskich” (poza jej...

zobacz więcej

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

„Ostra krytyka UE i wezwania by Francja zapewniła sobie suwerenność narodową dobiegają nie tylko od zwyczajowych podejrzanych ze skrajnej prawicy, ale od kandydatów na prezydenta, którzy są częścią głównego nurtu politycznego kraju” – czytamy w artykule zatytułowanym: „With a push from Poland, French politicians line up to bash EU” (tłum.: „Z zachętą z Polski, francuscy politycy ustawiają się w kolejce, by walić w UE”).

Komisja Europejska jasno stwierdziła, że ​​prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym, w tym konstytucjami krajowymi” – stwierdza autor ku zaskoczeniu wielu prawników i ostrzega „gdyby przeciwny pogląd stał się polityczną ortodoksją w kraju tak centralnym dla projektu europejskiego jak Francja, mogłoby to rodzić poważne pytania o przyszłość UE”.

Eurobarometr: ​​tylko 36 proc. ufa UE


Do wcześniejszych pozytywnych głosów o wyroku polskiego TK dziennikarza i publicysty Erica Zemmoura czy byłego komisarza UE Michela Barniera dołączyła ostatnio prezydent regionu Île-de-France Valérie Pécresse, która ubiega się o nominację Les Républicains w nadchodzących wyborach.

„Europa jest Europą narodów” – powiedziała Pécresse w środę w wystepnie w telewizji CNews. „Oznacza to, że nasze prawa konstytucyjne, nasza tożsamość konstytucyjna, każde z nich, każde suwerenne państwo, musi mieć pierwszeństwo przed jurysdykcją europejską” – dodała Pécresse.

„Macie przewagę, bo oddaliście Polskę Sowietom”. Jaki ostro w debacie o „praworządności”

– Atakujecie Polskę w szczególnie bezczelny sposób, historycznie, wypominając nam jakieś totalitaryzmy. Dlaczego macie tę przewagę ekonomiczną,...

zobacz więcej

Socjalista chwali orzeczenie TK


Poparcie dla orzeczenia TK wyraził także inny kandydat na prezydenta, były minister Arnaud Montebourg, socjalista. 

– Potwierdzenie suwerenności narodowej w polskim systemie prawnym jest ważnym wydarzeniem. Francja, różniąc się od Polski przekrojem sympatii politycznych, będzie jednak musiała przeprowadzić ten sam proces potwierdzenia wyższości swojego prawa nad decyzjami europejskimi – stwierdził Montebourg w oświadczeniu cytowanym przez Politico.

Jak zauważa autor, w przeciwieństwie do kandydatów walczących o poparcie wyborców, rząd Emmanuela Macrona zareagował „potępieniem decyzji polskiego Trybunału jako ataku na Unię Europejską”. Decyzja ta może mu jednak nie przysporzyć popularności, gdyż „chór apeli ze strony innych polityków głównego nurtu wzywających Francję, wraz ze skrajnie prawicową przywódczynią Marine Le Pen, do zapewnienia swojej suwerenności, gra pod powszechne niezadowolenie z UE”.

Jak zauważa Momtaz, „Z ostatniego sondażu Eurobarometru wynika, że ​​tylko 36 procent Francuzów deklaruje zaufanie do Unii Europejskiej”.

„To najniższy odsetek w Unii i 13 punktów procentowych poniżej średniej UE” – dodaje. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej