RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Sueddeutsche Zeitung: „Polexit” jest „wytworem politycznej fantazji”

„Polexit” jest „wytworem politycznej fantazji” wykorzystywanym do „dramatyzowania” (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)
„Polexit” jest „wytworem politycznej fantazji” wykorzystywanym do „dramatyzowania” (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

„Polexit” jest „wytworem politycznej fantazji” wykorzystywanym do „dramatyzowania”, a tym samym „uproszczenia” relacji pomiędzy rządem Polski a Brukselą – stwierdził szef redakcji zagranicznej dziennika „Sueddeutsche Zeitung”. Komentarz Stefana Korneliusa dotyczący sytuacji na polsko-białoruskiej granicy ukazał się w weekendowym wydaniu opiniotwórczej niemieckiej gazety.

Zbigniew Kuźmiuk: Prowadzimy wzorcową politykę strzeżenia zewnętrznej granicy UE

– Prowadzimy wzorcową politykę strzeżenia wschodniej granicy Unii Europejskiej. Potwierdzają to wszystkie instytucje z Komisją Europejską i...

zobacz więcej

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Konflikt o praworządność, nie jest konfliktem między Polską a Komisją Europejską, lecz problemem, który dotyczy wszystkich krajów UE. Europejski porządek prawny obowiązuje wszystkich 27 członków Wspólnoty zauważa w komentarzu pt.: „Nauki znad granicy z Białorusią” Kornelius.

Jak podkreśla, zakwestionowanie tego porządku przez chociażby jedno państwo narusza fundamenty, co prowadzi do naruszenia statyki całego budynku.

Redaktor podkreśla, że w kwestii sporu z Brukselą, Polacy są podzieleni, ale zdecydowana większość Polaków popiera i nie chce wychodzić z UE. „Nawet rządząca partia PiS i jej elokwentni przedstawiciele walący w Europę, nie mają najmniejszego zamiaru opuścić Unii. Wygodnie się w niej urządzili w charakterze krytyków systemu, którzy dobrze z niego żyją” – podkreśla Kornelius.

Ta sytuacja jest na dłuższą metę nie do wytrzymania dla żadnej ze stron sporu, a jak podkreśla dziennikarz, są do rozwiązania ważniejsze kwestie, gdyż Polska potrzebuje obecnie zainteresowania i pomocy ze strony innych krajów UE, ze względu na sytuację na granicy z Białorusią. Jego zdaniem pokazuje ona, że żaden kraj w pojedynkę nie jest w stanie poradzić sobie z problemem migracji. Działania reżimu Alaksandra Łukaszenki są zdaniem Korneliusa „cyniczne” i nakierowane na radykalizację ludzi po drugiej stronie granicy. „Polska nie jest jednak na tyle silna, aby podołać humanitarnym obowiązkom i równocześnie okazać polityczną twardość” – uważa.

Pomoc ze strony UE jest w tym momencie, zdaniem Kornelisua, konieczna. „Polski rząd będzie się radykalizował kosztem Unii Europejskiej tak długo, jak długo Wspólnota pozostawi Polskę samą z problemem uchodźców” – zaznacza.

„Pomagając polskiemu rządowi, UE pomogłaby samej sobie” – konkluduje dziennikarz „Sueddeutsche Zeitung”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej