RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Niech mnie pan nie pyta, bo się nie orientuję”. Grodzki o uchyleniu mu immunitetu [WIDEO]

Mija ponad pół roku, odkąd prokuratura wyraziła zgodę na pociągnięcie Tomasza Grodzkiego do odpowiedzialności karnej. Pytany przez reportera TVP3 Szczecin, co dzieje się w Senacie z wnioskiem o uchylenie jego immunitetu Tomasz Grodzki stwierdził, że „się nie orientuję.”

Immunitet Grodzkiego. Kidawa-Błońska: Gdyby to był normalny kraj...

Ponad 200 dni temu prokuratura złożyła wniosek o uchylenie immunitetu marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu w związku z podejrzeniami...

zobacz więcej

„Nie wiem, zdałem tę sprawę na Pana marszałka Borusewicza, ten wniosek jest bardzo słaby i już raz był odesłany, był chyba słabo poprawiony i niech mnie Pan nie pyta, bo się nie orientuję” – stwierdził marszałek Senatu Tomasz Grodzki, odpowiadając na pytanie reportera o to, kiedy Senat zajmie się kwestią immunitetu.

„Problem w tym, że dokumenty od kwietnia nie opuściły szuflady wicemarszałka Bogdana Borusewicza, senatora Platformy Obywatelskiej. I nie trafiły do Senackiej Komisji Regulaminowej, więc sprawa tkwi w martwym punkcie. Prawo nie reguluje, jak długo taki wniosek może zalegać w tzw. »senackiej zamrażarce«” – przypomina TVP3 Szczecin.

Ja sobie wyobrażam, że senator Borusewicz, który prowadzi tę sprawę od pół roku i może ją prowadzić jeszcze przez 2,5” – mówił w RMF FM Robert Mazurek.

Senaccy prawnicy za pierwszym razem uznali za błąd, m.in. brak podpisu prokuratora generalnego, bo pod wnioskiem podpisał się jego zastępca.

Immunitet Grodzkiego. „Marszałek Senatu wyraźnie się boi”

Mija pół roku, odkąd prokuratura wyraziła zgodę na pociągnięcie Tomasza Grodzkiego do odpowiedzialności karnej. Wniosek o uchylenie mu immunitetu...

zobacz więcej

Liczyłbym, że po tych wielu, wielu dniach Panu Tomaszowi zostanie odebrany immunitet i jak każdy normalny człowiek stanie przed sądem” – zaznaczył Dariusz Matecki, szczeciński radny PiS, w rozmowie z TVP3 Szczecin.

Choć Tomasz Grodzki zapowiedział, że immunitetu sam się nie zrzeknie, to politycy z regionu apelują, by uciął tę sprawę i dowiódł swojej niewinności. „Mocny akcent w stosunku do Pana marszałka – proszę zachować się z honorem i zrzec się immunitetu, który broni Pana przed postępowaniem sądowym” – powiedziała Małgorzata Jacyna–Witt, przew. klubu radnych PiS w sejmiku województwa.

Prokuratura chce przedstawić politykowi Platformy Obywatelskiej cztery zarzuty korupcyjne. Zdaniem śledczych, Grodzki miał przyjmować pieniądze m.in. za operacje, gdy pracował w Szpitalu Szczecin Zdunowo. W śledztwie zebrano zeznania ponad 200 świadków.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej