RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Globalny charakter gospodarki strefy euro czyni ją podatną na zakłócenia”

Gospodarka strefy euro jest narażona na zakłócenia (fot. Shutterstock/B.Stefanov)
Gospodarka strefy euro jest narażona na zakłócenia (fot. Shutterstock/B.Stefanov)

Gospodarka strefy euro jest z powodu swojego globalnego charakteru bardzo podatna na wstrząsy ekonomiczne wynikające z zakłóceń światowych łańcuchów dostaw – ostrzegła w sobotę szefowa Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde.

Prezes NBP wnioskuje o zakup kolejnych 100 ton złota [WIDEO]

Prezes NBP Adam Glapiński poinformował we wtorek, że zwrócił się do zarządu Narodowego Banku Polskiego o zgodę na zakup kolejnych 100 ton złota w...

zobacz więcej

„Istnieją oznaki, że globalna ekonomia może być w coraz większym stopniu źródłem wstrząsów dla Europy niż czynnikiem zapobiegającym niestabilności” – powiedziała Lagarde podczas sobotniego wykładu w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. W swoim wystąpieniu skupiła się na aktualnych wyzwaniach światowego handlu, takich jak problemy z transportem czy niedobór półprzewodników.

Szefowa EBC podkreśliła, że gospodarka strefy euro jest ze względu na swój globalny charakter bardziej niż inne narażona na zakłócenia wynikające z utrudnień w światowym transporcie.

Obowiązujący od dekad system zakładający możliwie najkrótszy czas składowania sprowadzanych podzespołów i synchronizację dostaw przed końcowym montażem jest „bardzo podatny na systemowe zakłócenia” – zaznaczyła Lagarde.

Dodała, że z tego powodu już teraz wiele firm utrzymuje większe zapasy potrzebnych im produktów, co może doprowadzić do zmian w dynamice światowego handlu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej