RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Zbigniew Kuźmiuk: Prowadzimy wzorcową politykę strzeżenia zewnętrznej granicy UE

– Prowadzimy wzorcową politykę strzeżenia zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Potwierdzają to wszystkie instytucje z Komisją Europejską i Fronteksem włącznie – powiedział w programie „Gość Wiadomości” na antenie TVP Info Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS.

Jan Rokita: Państwo mandatowe – rewitalizacja? Jak eurokraci usiłują przejąć kontrolę nad Polską

„Jeszcze 10 lat temu nie sposób było wyobrazić sobie, że jakaś pani sędzia, działając w imieniu europejskiej judykatury, ścigać będzie jeden kraj...

zobacz więcej

– Postawa wszystkich partii politycznych na Litwie i Łotwie praktycznie zahamowała dopływ emigrantów. Latem granice były szturmowane. Postawiono tymczasowe ogrodzenia, wprowadzono stan wyjątkowy, który poparły wszystkie środowiska polityczne. Po kilku dniach migranci odeszli – dodał europoseł Kuźmiuk.

– Około 40 proc. zatrzymanych osób złożyło wnioski o azyl. Reszta nie chce tutaj zostać, bo marzą im się Niemcy – stwierdził.

Działania rządu negatywnie ocenił Maciej Gdula. – Sytuacja na granicy jest bardzo trudna. Zdajemy sobie z tego sprawę, ale nie jesteśmy zachwyceni działaniami rządu. Należy postawić na to, aby ludzie nie przylatywali na Białoruś. Udało się odwołać samoloty z Iraku, ale wciąż utrzymane jest połączenie z Turcją – powiedział polityk Lewicy.

– Potrzeba także lepszego systemu wniosków azylowych. Kraje mi się serce, kiedy odsyła się dzieci z powrotem do lasu. Mur nie jest dobry rozwiązaniem. Nie da się przecież postawić go na Bugu. Można stwierdzić, że więcej ludzi będzie próbowało przedrzeć się przez granicę właśnie tamtędy. To doprowadzi do utonięć – dodał Gdula.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej