RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Żółte kamizelki” wracają na ulice z powodu wzrostu cen paliw

Ruch protestu „żółtych kamizelek” wrócił na ronda i ulice francuskich miast (fot. Kiran Ridley/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Ruch protestu „żółtych kamizelek” wrócił na ronda i ulice francuskich miast (fot. Kiran Ridley/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Ruch protestu „żółtych kamizelek” wrócił na ronda i ulice francuskich miast w sobotę. Protesty związane są ze wzrostem cen paliw, energii i gazu.

Protesty „żółtych kamizelek”. Ponad 150 osób zatrzymanych w Paryżu

W Paryżu oraz innych miastach Francji odbywają się w sobotę manifestacje „żółtych kamizelek”. W stolicy doszło do spięć z policją, zatrzymano już...

zobacz więcej

W ostatnich dniach na portalach społecznościowych pojawiły się wezwania do wznowienia ruchu „żółtych kamizelek”, trzy lata po powstaniu tej inicjatywy masowego protestu.

„Odzyskaj ronda, centra miast, wyjdź na ulicę” – namawiał na nagraniach Jerome Rodrigues, jeden z liderów ruchu.

W całym kraju zaplanowano ponad 100 demonstracji z udziałem „żółtych kamizelek” z powodu wzrostu cen paliwa, elektryczności i gazu.

W sobotę po południu wiele „żółtych kamizelek” zebrało się na Placu Bastylii w Paryżu.

Kilku deputowanych partii rządzącej LREM wyraziło już swoje zaniepokojenie możliwym wznowieniem ruchu. Jeden z nich, Valerie Gomez Bassac, uważa, że kolejne protesty byłyby „katastrofą dla gospodarki”.

Litr oleju napędowego jest sprzedawany na francuskich stacjach benzynowych średnio za ponad 1,53 euro. Pobity został zatem rekord z 2018 rok. Na niektórych stacjach benzynowych litr benzyny przekroczył symboliczną barierę 2 euro.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej