RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Cud” Apetriego laureatem Grand Prix 37. Warszawskiego Festiwalu Filmowego

Scena z filmu „Cud” Bogdana George'a Apetriego (fot. Materiały prasowe)
Scena z filmu „Cud” Bogdana George'a Apetriego (fot. Materiały prasowe)

Film „Cud” Bogdana George'a Apetriego otrzymał w sobotę Grand Prix 37. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Statuetka za reżyserię trafiła do Rodrigo Pla i Laury Santullo za „Ten drugi tom”.

Powstaje gra na podstawie twórczości Stanisława Lema. Zobacz zwiastun

Doczekaliśmy się pierwszej oficjalnej zapowiedzi pierwszoosobowej gry stworzonej na podstawie prozy Lema. „Niezwyciężony” to retrofuturystyczny...

zobacz więcej

„Cud” to kolejna część trylogii rumuńskiego twórcy Bogdana George'a Apetriego po uhonorowanym w 2020 r. nagrodą specjalną jury WFF „Niezidentyfikowanym”. Film został podzielony na dwie części. W pierwszej podążamy za dziewiętnastoletnią zakonnicą Cristiną, która potajmnie wychodzi z klasztoru, chcąc załatwić pilną sprawę. Kolejna zaś ukazuje policyjne śledztwo w związku z zaginięciem kobiety.

„Detektyw Marius Preda jest zdeterminowany, żeby dowiedzieć się, co stało się z zaginioną zakonnicą. Krok po kroku odtwarza wszystkie odwiedzone przez nią miejsca. Jego śledztwo idzie w nieoczekiwanym kierunku. Być może chodzi tu o prawdziwy cud… Realizm czy duchowość? A może dwa aspekty tej samej opowieści?” – czytamy w opisie festiwalowym obrazu.

Apetri odebrał Warsaw Grand Prix podczas sobotniej uroczystości,
która odbyła się w stołecznym Multikinie Złote Tarasy.

Konkurs Chopinowski: Sonata h-moll wielkim wyzwaniem dla pianistów etapu III

Preludia, mazurki i sonaty są w obowiązkowym programie III etapu przesłuchań XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina....

zobacz więcej

Dziesięć lat temu po raz pierwszy wziąłem udział w Warszawskim Festiwalu Filmowym. Z czasem okazało się, że każdy film, który reżyseruję, jest prezentowany w Warszawie. Czasami tak w życiu bywa, że spotykamy na swojej drodze ludzi, którzy bardzo wspierają naszą pracę. Dziesięć lat temu taką osobą był dla mnie dyrektor tego festiwalu pan Laudyn. Teraz jest nią Stefan, bo znamy się już bardzo dobrze. Cieszę się, że wciąż mam tu przyjaciół, z którymi mogę spotykać się co kilka lat. Uwielbiam ten festiwal” – powiedział reżyser, odbierając statuetkę z rąk zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy Aldony Machnowskiej–Góry.

Nagroda specjalna w Konkursie Międzynarodowym trafiła do „YT” Dmitrya Davydova i Stepana Burnasheva. Za reżyserię doceniono Rodrigo Pla i Laurę Santullo, twórców „Tego drugiego tomu”.

Laureatów wyłoniło jury w składzie: Sitora Alieva (dyrektor festiwalu, Rosja), Magda Kowalczyk (operator, Polska/Wielka Brytania), Tammy Tai (producentka, Chiny, Szwajcaria, Niemcy), Peter Rommel (producent, Niemcy) oraz Igor Sukmanow (dyrektor festiwalu, Białoruś).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej