RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Jan Rokita: Państwo mandatowe – rewitalizacja? Jak eurokraci usiłują przejąć kontrolę nad Polską

Jan Rokita (fot.  PAP/Darek Delmanowicz)
Jan Rokita (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

„Jeszcze 10 lat temu nie sposób było wyobrazić sobie, że jakaś pani sędzia, działając w imieniu europejskiej judykatury, ścigać będzie jeden kraj pod najróżniejszymi pretekstami politycznymi, nakładając nań jednoosobowo sankcje finansowe, bez jakiegokolwiek upoważnienia do takich kroków w którymś z dwóch europejskich traktatów” – pisze w „Tygodniku TVP” Jan Rokita.

Tusk „przeprosił” Kaczyńskiego. Bulwersujący wpis w mediach społecznościowych

„Przepraszam, Jarku. A teraz datę i miejsce debaty poproszę. Z góry dziękuję” – napisał w mediach społecznościowych lider PO Donald Tusk. To cała...

zobacz więcej

Niezwyczajne przypadki, jakie ostatnio przytrafiają się Polsce w unijnych instytucjach, zmuszają do postawienia pytania, jak w ogóle możliwe stało się to, co właśnie dzieje się na naszych oczach? Oczywiście, przy próbie odpowiedzi na to pytanie nie sposób wyminąć kwestii dwóch wielkich konfliktów, stanowiących tło dla owych niezwyczajnych przypadków, bez którego (z wszelkim prawdopodobieństwem) zdarzyć by się one jednak nie mogły.

Konflikt pierwszy – jest skutkiem gwałtownego, jak nigdy w najnowszej ojczystej historii, sporu o władzę, jaki rozrywa polskie państwo i polską politykę. Ten spór ewidentnie inspiruje i napędza instytucje unijne do poszukiwania coraz to nowych środków wywierania presji na polski rząd. Czasem dzieje się to nawet całkiem wprost, jak wówczas, gdy wahającą się długo Komisję Europejską pod wodzą Jean-Claude’a Junckera, skłoniło do wniesienia oskarżenia sądowego przeciw Polsce dramatyczne w tonie żądanie byłych prezydentów i premierów państwa polskiego.

Konflikt drugi – to oczywiście przetaczająca się przez cały Zachód batalia ideologiczna, która sprawia, że politycy i partie „starego typu”, utrzymujące na razie kontrolę nad europejską polityką, żyją w coraz większym strachu, iż pewnego dnia mogą zostać owej kontroli pozbawione, w efekcie tektonicznych przemian europejskiej polityki, wynoszącej na szczyty partie i postaci nowe, a przy tym tak odmienne od dzisiejszego „głównego nurtu”, jak Éric Zemmour, Viktor Orbán, Matteo Salvini, Santiago Abascal, czy Jarosław Kaczyński.

Całość do przeczytania TUTAJ.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej