RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Jedzenie bazylii może zapobiegać zmianom w mózgu związanym z demencją

Fenchol obecny w bazylii kluczem do sprawnego umysłu (fot. Shutterstock/Africa Studio
Fenchol obecny w bazylii kluczem do sprawnego umysłu (fot. Shutterstock/Africa Studio

Naturalnie występujący w bazylii związek o nazwie fenchol pomaga usuwać z mózgu nadmiar beta–amyloidu związanego z chorobą Alzheimera – informuje pismo „Frontiers in Aging Neuroscience”.

Tłusta dieta a łysienie – odkrycie naukowców z Japonii

Otyłość prowadzi do zubożenia komórek macierzystych mieszków włosowych poprzez indukcję sygnałów zapalnych i blokowanie regeneracji tychże...

zobacz więcej

Coraz więcej dowodów świadczy o tym, że na zdrowie mózgu istotny wpływ mają krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, produkowane przez korzystne bakterie znajdujące się w naszych jelitach oraz stanowiące główne źródło pożywienia komórek układu pokarmowego. U osób starszych z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi lub demencją poziom tych kwasów jest często wyraźnie niższy.

Powstałe w jelitach krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe podróżują z krwią do mózgu, gdzie wiążą się z receptorem FFAR2 znajdującym się na powierzchni komórek nerwowych i aktywują go. „Nasze badania wykazały, że stymulacja FFAR2 przez krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe pomaga chronić komórki nerwowe przed toksycznym kumulowaniem się beta–amyloidu, związanego z chorobą Alzheimera” – mówi autor analizy, dr Hariom Yadav z Uniwersytetu Południowej Florydy, autor analizy.

Badacze ustalili, że zablokowanie receptora FFAR2 przyczyniało się do patologicznego nagromadzenia beta–amyloidu, który powoduje neurotoksyczność. Następnie przetestowano ponad 144 tys. naturalnie występujących związków, by znaleźć te, które mogłyby odzwierciedlać pozytywne działanie SCFA. Najsilniejszy okazał się fenchol, który wiązał się z receptorem FFAR2 i stymulował jego pracę. Związek ten redukował nadmiar beta–amyloidu i zapobiegał obumieraniu neuronów.

„Zidentyfikowanie naturalnego związku stanowiącego alternatywę dla krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych jest ważne, gdyż najczęściej są one konsumowane przez komórki organizmu zanim trafią z krwią do mózgu” – tłumaczy dr Yadav. Naukowcy zamierzają kontynuować swoje badania. Chcą porównać skuteczność fencholu spożywanego w bazylii oraz w formie wyizolowanej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej