RAPORT

Pogarda

Premier: Wraz z wyborem Polaka na papieża, rozpoczął się nowy etap dla Kościoła i dla Polski

Jan Paweł II (fot.  Bettmann/Getty)
Jan Paweł II (fot. Bettmann/Getty)

Najnowsze

Popularne

Premier Mateusz Morawiecki napisał na Facebooku, że 43 lata temu, wraz wyborem Polaka na papieża, „rozpoczął się nowy etap, zarówno dla Kościoła Katolickiego jak i dla Polski”. 16 października obchodzony jest Dzień Papieża Jana Pawła II. To polskie święto zostało ustanowione przez Sejm RP 27 lipca 2005 roku.

40. rocznica zamachu na Jana Pawła II. „Zawsze emanowała od niego świętość”

W czwartek mija 40. rocznica zamachu na Jana Pawła II i 104. rocznica objawień fatimskich. Swoje ocalenie papież przypisywał właśnie Matce Bożej z...

zobacz więcej

„Byłem wtedy dzieckiem, miałem 10 lat, ale pamiętam dobrze tę podniosłą atmosferę, radość, dumę i nadzieję, jaka wówczas ogarnęła cały kraj. Od samego początku pontyfikatu świętego Jana Pawła II było widoczne, że świat czeka wielka przebudowa. Nam, Polakom, trudno przecenić rolę Papieża Polaka w naszej walce o niepodległość i późniejszą akcesję do Unii Europejskiej” – napisał premier.

Szef rządu wspominał też, że „pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1979 roku była dla niego ogromnym wydarzeniem”. „Pamiętam jak trzymałem słynny transparent »Wiara, niepodległość«. Wszyscy wtedy czuliśmy, że historia naszego narodu zmienia na naszych oczach. To Jan Paweł II zwiastował nam wolną Polskę” – stwierdził premier na Facebooku.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Przypomniał, że papież niejednokrotnie podkreślał, że „wolność jest człowiekowi dana, ale i zadana” oraz „nie ma wolności bez odpowiedzialności i bez umiłowania prawdy”. „Niech to przesłanie będzie nam bliskie dzisiaj tak jak było wtedy” – napisał premier w 43. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża.

Zobacz także: Watykanistka: Obecność Jana Pawła II w Polsce była „rewolucją nadziei”


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej