RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

W Europie rekordowe ceny paliw. Ile kosztuje benzyna w innych krajach?

Taniej przeważnie poza Europą (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Taniej przeważnie poza Europą (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

W Europie paliwa są obecnie najdroższe w historii – wskazują analitycy. Dotkliwie odczuwają to również polscy kierowcy, którzy za tankowanie muszą płacić coraz więcej. Polska znajduje się jednak na dole listy krajów gdzie ceny paliw poszybowały w górę.

„Za PO przeciętny obywatel mógł kupić 600 litrów benzyny, dziś ponad 800”

W 2011 roku Polacy średnie wynagrodzenie w Polsce wynosiło 3 400 zł. Wobec tego kupując paliwo po 5,4 zł przeciętny obywatel mógł nabyć około 600...

zobacz więcej

Kolejne kraje zaczęły rozluźniać obostrzenia związane z pandemią i ceny ropy, niskie w ubiegłym roku, wystrzeliły. Kraje wydobywające i eksportujące ropę korzystają ze wzrostu zapotrzebowania na surowce i starają nadrobić ubiegłoroczne straty i nie rezygnują z wysokich stawek.

Na polskich stacjach benzyna kosztuje już około 6 zł za litr, jednak ceny w dalszym ciągu należą do najniższych w Europie.

Gdzie jest drożej niż w Polsce?


Drożej niż w naszym kraju, ale poniżej 7 zł za litr (w przeliczeniu na złotówki) jest na Cyprze, w Słowenii, na Węgrzech, Litwie, w Austrii, Czechach, Serbii, na Łotwie, w Albanii, Luksemburgu, na Słowacji, w Hiszpanii, Chorwacji i Szwajcarii.

Ceny w zakresie 7-8 zł za litr znajdziemy w Estonii, Irlandii, Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech, Portugalii i Grecji.

8-9 zł/l płacą mieszkańcy Finlandii, Szwecji, Izraela, Danii, Norwegii i Holandii. Naprawdę drogo, bo ponad 10 zł/l, jest w Hongkongu.

Taniej przeważnie poza Europą


Poniżej 3 zł za litr benzyny płacą m.in. mieszkańcy Egiptu, Kolumbii, Arabii Saudyjskiej, Rosji i Tunezji. Nieco więcej, w zakresie 3-4 zł/l, kosztuje benzyna na Białorusi, w Turcji, USA, Argentynie, Mongolii i Gruzji.

4-5 zł płacą mieszkańcy Wietnamu, Meksyku, Tajwanu, Brazylii, Ukrainy, Kuby i Chin.

Powyżej 5 zł, ale nie więcej niż 6 zł/l kosztuje benzyna w Kanadzie, Bułgarii, Japonii, Indiach, Rumunii i Korei Południowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej