RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Kielich męki Pańskiej”. Kończy się Jubileuszowy Rok Eucharystyczny

Kaplica Świętego Kielicha w katedrze w Walencji (fot. Shutterstock/Cortyn)
Kaplica Świętego Kielicha w katedrze w Walencji (fot. Shutterstock/Cortyn)

W ostatni czwartek października w Katedrze w Walencji odbędzie się doroczna uroczystość Świętego Kielicha, który jest przechowywany w tamtejszej kaplicy. Tego też dnia zakończy się Jubileuszowy Rok Eucharystyczny Świętego Kielicha Męki Pańskiej, który rozpoczął się 25 października 2020 roku. – Relikwią jest górna część. To puchar w formie miski z kamienia półszlachetnego – agatu i karneolu półprzezroczystego – powiedział dla portalu tvp.info ks. José Verdeguer, dyrektor Muzeum Katedralnego, opisując Święty Kielich. Zaznaczył też, że „ma on dużą wagę historyczną i artystyczną; ale przede wszystkim najważniejsze jest patrzenie na krew Chrystusa, która daje życie wieczne”.

Pandemia uderzyła w dziedzictwo UNESCO. Powrót Święta Ognia ożywił hiszpańskie miasto [WIDEO]

Pandemia uderzyła w dziedzictwo UNESCO. Powrót Święta Ognia ożywił hiszpańskie miasto [WIDEO]Udostępnij: PILNE #FabrykahejtuPO Pandemia...

zobacz więcej

Święty Kielich przyciąga uwagę pielgrzymów, którzy przyjeżdżają do Walencji, by go kontemplować i modlić się przy nim. Jednak budzi on także wątpliwości dotyczące autentyczności. – Cechy, które posiada Święty Kielich sprawiają, że staje się przedmiotem bardzo atrakcyjnym. Osoby, które zbliżają się do niego, mogą się pytać, czy ten przedmiot naprawdę był na stole Ostatniej Wieczerzy, i czy zawierał krew naszego Pana – mówił dla portalu tvp.info ks. José Verdeguer, kustosz dziedzictwa historyczno-artystycznego, dyrektor Muzeum Katedralnego w Walencji i od stycznia 2020 roku kanonik katedry. Jak podkreślił, „relikwią jest górna część, czyli puchar”.

Naczynie – o wymiarach 17 cm wysokości i 9 cm szerokości – zostało wykonane ze złota i drogocennych kamieni. Ma też szczególne znaczenie historyczne, ponieważ tylko jeden podobny do niego kielich zachowano w Muzeum Brytyjskim w Londynie i ani jednego w Palestynie. Przechowywany jest na uchwytach drobno grawerowanego złotego stojaczka, na którego podstawie znajdują się średniowieczne klejnoty.

– To puchar w formie miski, z kamienia półszlachetnego – agatu i karneolu półprzezroczystego, co udowodniono archeologicznie; został on wykonany (prawdopodobnie) w I wieku przed Chrystusem, a najpóźniej w 50 roku po Chrystusie. Pochodzi z kamieniołomów, które spotyka się jedynie między Aleksandrią i Syrią. Kamień jest oszlifowany i opróżniony. Puchar został wykonany ręcznie i wypolerowany – opisywał ks. Verdeguer.

Zobacz także: „Cud św. Januarego”. Krew patrona Neapolu upłynniła się


Podkreślił, że „to puchar błogosławieństwa z wieczerzy paschalnej Żydów”. – Wraz z Uniwersytetem Hebrajskim w Jerozolimie potwierdzono, że jest to kielich z wieczerzy żydowskiej z I wieku. To jedyny taki zatwierdzony kielich z tamtej epoki – zaznaczył dyrektor Muzeum Katedralnego w Walencji. – Cała początkowa tradycja odpowiada temu, że może to być kielich z Wieczerzy Pańskiej – zauważył.

Rok 2020 na Litwie będzie Rokiem Jana Pawła II

Litewski parlament ustanowił rok 2020 Rokiem Jana Pawła II. Wniosek o szczególne upamiętnienie papieża-Polaka złożyła Akcja Wyborcza Polaków na...

zobacz więcej

Naczynie to było wykorzystywane głównie w trzech pierwszych wiekach. Użyli je także papieże – Jan Paweł II (8 listopada 1982) i Benedykt XVI (8 lipca 2006) podczas swoich wizyt w Walencji. Ostatnio kielich wystawiono na ołtarzu w Wielki Czwartek, czyli w święto ustanowienia przez Jezusa Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy; po uroczystościach zaniesiono je z powrotem do kaplicy Świętego Kielicha.

Jak zaznaczył ks. José Verdeguer, puchar przechowywany w Katedrze w Walencji niesie też pewien przekaz uniwersalny. – Jego przesłanie jest bardzo potrzebne w naszych czasach; odpowiada sprawie najbliższej sercu, tj. poszukiwaniu prawdy, dobroci, sprawiedliwości, miłości, nieśmiertelności, życia wiecznego; tego wszystkiego, czego pragnie nasze serce – wskazał. – W Świętym Kielichu możemy rozpoznać, że możemy spotkać się z naszym Panem, który daje życie. To przedmiot o bardzo dużym znaczeniu historycznym i artystycznym. Ale jest on całkowicie aktualny, ponieważ jego przesłanie jest skierowane do wszystkich pokoleń – podkreślił kapłan.

– Jesteśmy w trudnym czasie pandemii, ale dzięki Bogu w tych ostatnich miesiącach ożywiło się. Przyjeżdżają bowiem pielgrzymi i odwiedzający – Włosi, Anglicy, Francuzi, grupy Polaków, Rosjanie; Następnie, przyjeżdżają też wierni z diecezji Walencji – parafie, szkoły – wymieniał ks. Verdeguer. Dodał, że liczba pielgrzymów zmniejszyła się podczas pandemii. Przyznał jednak, że Święty Kielich nie jest powszechnie popularny pośród lokalnych mieszkańców. – Mamy pewną trudność. Myślę, że walencjanie nie znają nadal tego wszystkiego, co tutaj mamy. To rzecz wyjątkowa, którą przyjeżdżają zobaczyć ludzie z różnych stron świata, np. z Japonii. To wielki skarb w katedrze w Walencji, ale jest on trochę nieznany – wyznał kanonik.

Prymas Czech: Eucharystia pozostaje centralnym momentem wiary, niezależnie od COVID-19

Weszliśmy w nowe środowisko internetowe, które może stosownie uzupełnić nasze życie duchowe, ale nie do końca je zastąpić, ponieważ tabernakulum i...

zobacz więcej

Ks. José Verdeguer dodał, że władze regionalne podejmują działania „w celu promocji Świętego Kielicha oraz historycznych szlaków pielgrzymkowych, które prowadziły od miasta Huesca do Walencji”. – Wkładają w to duży wysiłek – ocenił.

Święty Kielich znany jest też jako „Święty Graal”. Nazwa ta pochodzi z języka starohiszpańskiego, w którym istniało słowo „grial”, oznaczające kubek do picia. Niektórzy zastanawiają się, czy jest to graal poszukiwany przez średniowiecznych rycerzy. Jak wyjaśnia arcybiskupstwo Walencji, to tradycja literacka środkowoeuropejska, której początki sięgają XIII i XIV wieku. Wtedy to kielich czczono w klasztorze Św. Jana na Skale (San Juan de la Peña) w mieście Huesca; w średniowieczu był to jeden z najważniejszych klasztorów Aragonii.

Pierwsze wzmianki motywu graala pojawiły się w cyklu legend arturiańskich, które jednak nie nawiązywały do kielicha z Ostatniej Wieczerzy. Jako pierwszy odniósł się do niego francuski poeta Robert de Boron w „Joseph d’Arimathie” (Józef z Arymatei). Święty Graal pojawił się też m.in. w filmie „Indiana Jones i ostatnia krucjata”

Zobacz także: Franciszek: To będzie dobry rok, jeśli zatroszczymy się o innych


– Legendy Świętego Graala pochodzą z powieści. Mają prawdziwą cząstkę. To poszukiwanie ideału, które prowadzi nas do wieczności. To symbol Świętego Kielicha – powiedział dyrektor Muzeum Katedralnego w Walencji.

Kwietne dywany na 5 kontynentach z okazji Roku Jakubowego. Również w Spycimierzu

260 miejscowości w 30 krajach, na 5 kontynentach wzięło udział w miniony weekend w projekcie tworzenia kwietnych dywanów, których tematykę...

zobacz więcej

– Ma on dla nas dużą wagę historyczną i artystyczną; ale przede wszystkim najważniejsze jest patrzenie na krew Chrystusa, która daje nam życie wieczne, co obiecał nam sam Pan Jezus. W związku z tym papież (Franciszek) ustanowił w Walencji obchody Roku Świętego co pięć lat, czyli Jubileuszowy Rok Eucharystyczny w otoczeniu Świętego Kielicha – tłumaczył kapłan.

Rok Jubileuszowy – zgodnie z tradycją katolicką – to czas szczególnej łaski, który daje możliwość odpuszczenia grzechów i pojednania z Bogiem. Arcybiskup Madrytu Carlos Osoro Sierra przedstawił Penitencjarii Apostolskiej prośbę o zatwierdzenie Roku Eucharystycznego Świętego Kielicha co pięć lat. Stolica Apostolska przychyliła się do petycji i decyzję upubliczniono 28 września 2014 roku. Celem tej inicjatywy jest promowanie kultu eucharystycznego. Penitencjaria Apostolska – na prośbę arcybiskupa Walencji kard. Antonio Cañizaresa – 6 sierpnia 2015 roku udzieliła odpustu zupełnego dla wszystkich uczestników Roku Eucharystycznego Świętego Kielicha.

Drugi Rok Święty w Walencji trwa od 25 października 2020 do 28 października 2021 roku. Hasłem przewodnim jest „Kielich męki Pańskiej”, które ma zwrócić uwagę na ścisły związek między męką Chrystusa a eucharystią, ponieważ podczas każdej mszy świętej wspomina się mękę Pańską oraz uobecnia się nią w Kościele i na świecie – podała walencka metropolia w broszurze nt. Roku Jubileuszowego 2020-2021.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Jak też poinformowano, kard. Osoro zaproponował, aby znakiem miłosierdzia Roku Świętego była budowa domu dla osób starszych z niepełnosprawnymi dziećmi, w którym zarówno starsi rodzice, jak i ich potomstwo mogą razem mieszkać oraz otrzymywać opiekę fizyczną i duchową. Pielgrzymi mogą przekazać darowizny na to dzieło charytatywne za pośrednictwem strony internetowej Roku Świętego.

„Eucharystia źródłem małżeństwa chrześcijańskiego”


W tym też okresie w Walencji organizowane są różne inicjatywy – katechetyczne, duszpasterskie i kulturowe. Jeszcze w trzy czwartki października w katedrze odbywają się konferencje kończące Rok Jubileuszowy, które są transmitowane online. Poruszane tematy to – „eucharystia jako źródło komunii rodziny”, „Święty Kielich, Prawdziwy Krzyż i korona cierniowa: relikwie męki Pańskiej. Lektura duchowa”, „do czego nas wzywa ten Jubileuszowy Rok Eucharystyczny Świętego Kielicha Męki Pańskiej”.

40. rocznica zamachu na Jana Pawła II. „Zawsze emanowała od niego świętość”

W czwartek mija 40. rocznica zamachu na Jana Pawła II i 104. rocznica objawień fatimskich. Swoje ocalenie papież przypisywał właśnie Matce Bożej z...

zobacz więcej

Na początku pierwszej konferencji 7 października ks. Vicente Fontestad, dziekan katedry zacytował słowa Jana Pawła II z adhortacji apostolskiej „Familialis Consortio”: „Eucharystia jest samym źródłem małżeństwa chrześcijańskiego”.

– Ofiara eucharystyczna bowiem uobecnia przymierze miłości Chrystusa z Kościołem, przypieczętowane jego krwią na krzyżu – czytał duchowny słowa papieża Polaka. – Stary Testament mówi o przymierzach, które ustanawia Bóg, który chce być z człowiekiem – mówił dziekan katedry. – To przymierze jest zrywane przez człowieka. Bóg zawsze ponownie proponuje nowe przymierze – podkreślił.

Duchowny określił, że małżeństwo to także forma przymierza. – To co Pan czyni na krzyżu, to my czy małżonkowie musimy czynić jeden dla drugiego – dawać życie aż do ostatniej kropli krwi. Gdy zwyczajnie nie będzie takiej możliwości, to w ciągu życia małżonek może ukazywać, że jego miłość jest aż do końca – mówił duchowny.

Ks. Vicente Fontestad zwrócił uwagę, że „kiedy papież Jan Paweł II komentuje zdanie, że »eucharystia jest źródłem przymierza miłości Chrystusa z Kościołem«, mówi: »małżeństwo chrześcijańskie jest paschą”«. – Pascha jest centralnym nagromadzeniem miłości Chrystusa – męką, śmiercią i zmartwychwstaniem – wyjaśniał kapłan. Powołując się na papieża Polaka, powiedział, że „to co wydarza się podczas paschy, to powinno się dziać w małżeństwie”.

Czytaj także: Papież ogłosił Rok Rodziny


Do katedry w Walencji przybywają także rodziny, w tym przyszłe mamy, by modlić się za wstawiennictwem Matki Bożej, zawierzając narodziny dziecka. – Kobiety w dziewiątym miesiącu ciąży w towarzystwie ojca lub babci niemowlęcia robią dziewięć okrążeń wewnątrz katedry, prosząc Maryję Dziewicę, której figura tutaj się znajduje, o dobry poród. Później, gdy już urodzą, przychodzą też podziękować – opowiadał kanonik. Podkreślił, że okrążenia kobiety wykonują przez całą katedrę, przechodząc przed figurą.

Katedra w Walencji (fot. portal tvp.info/Beata Sylwestrzak)
Katedra w Walencji (fot. portal tvp.info/Beata Sylwestrzak)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej