RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Ziemkiewicz o brytyjskiej posłance. List do szefa PISM

Rafał Ziemkiewicz (fot. PAP/Leszek Szymański)
Rafał Ziemkiewicz (fot. PAP/Leszek Szymański)

Rupa Huq wykorzystała swój udział w jednym z paneli do wygłoszenia szeregu oszczerstw na mój temat, w tym bardzo grubego i hańbiącego kłamstwa, jakobym był „negacjonistą holocaustu” – napisał Rafał Ziemkiewicz do szefa Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sławomira Dębskiego. Publicysta odniósł się do wypowiedzi brytyjskiej poseł z wrześniowego „Belwederskiego” Forum Polsko-Brytyjskiego.

Zatrzymanie Ziemkiewicza. Ambasador Wielkiej Brytanii wezwana do MSZ

Rafał Ziemkiewicz został zatrzymany w sobotę na brytyjskim lotnisku. Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk poinformował, że...

zobacz więcej

Z największą przykrością, wynikającą z szacunku, jakim darzę dorobek kierowanej przez pana instytucji, wyrazić muszę swoje oburzenie incydentem, do którego doszło podczas niedawnego „Belwederskiego” Forum Polsko-Brytyjskiego. Posłanka brytyjskiej Partii Pracy Rupa Huq wykorzystała swój udział w jednym z paneli do wygłoszenia szeregu oszczerstw na mój temat, w tym bardzo grubego i hańbiącego kłamstwa, jakobym był „negacjonistą holocaustu” i w swojej książce zaprzeczał, by miał on miejsce” – doniósł Ziemkiewicz w liście do szefa Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Zwrócił uwagę, że nie spotkało się to z żadną reakcją ze strony polskich uczestników panelu, publiczności ani organizatorów”.

Publicysta napisał też: „Rupa Huq swą obecną pozycję w brytyjskiej Partii Pracy zbudowała w dużym stopniu na kampanii nienawiści, jaką przeprowadziła w roku 2018 przeciwko jednej z organizacji polonijnych, która zaprosiła mnie na spotkania autorskie, oraz mnie osobiście. Była to kampania oparta całkowicie na oszczerstwach, niedwuznacznie odwołująca się do nikczemnego stereotypu »polski patriotyzm to rasizm« i stereotyp ten umacniająca”.

Zobacz także: Rafał Ziemkiewicz zatrzymany na lotnisku w Wielkiej Brytanii


„Pomysł, by do dyskusji o stosunkach polsko-brytyjskich zapraszać taką osobę, wydaje mi się więc, delikatnie mówiąc, zdumiewający” – ocenił Ziemkiewicz. Jego zdaniem, Rupa Huq dopuściła się pośrednio zniesławienia Polski. „Brytyjska polityk i członek tamtejszego parlamentu nie wie najwyraźniej, że tzw. kłamstwo oświęcimskie jest w Polsce, podobnie jak w krajach zachodnich, ścigane prawem. Że w Polsce byłoby po prostu niemożliwe, by książka negująca Holokaust była jednym z największych bestsellerów roku 2020, by człowiek publicznie głoszący przypisywane mi przez Rupę Huq treści nigdy w żaden sposób nie stał się obiektem postępowania prokuratorskiego czy sądowego z urzędu, nie mówiąc już o tym, że mógłby się cieszyć taką pozycją społeczną i popularnością, jaką mogę się chlubić” – wskazał publicysta.

Ziemkiewicz o swoim zatrzymaniu: złamanie prawa brytyjskiego i międzynarodowego

– Rzucono na mnie potwarz, którą w Anglii podchwyciła immunitetowa polityk – bez cienia jakiegokolwiek dowodu, czy cytatu ze mnie. Narobiła koło...

zobacz więcej

Podkreślił, że „żadna z obecnych przy tym incydencie osób nie poczuła się w obowiązku, względnie nie znalazła w sobie odwagi, żeby uświadomić Rupie Huq jak bardzo mija się z prawdą i wyjaśnić, jak reaguje w insynuowanych przez nią przypadkach państwo polskie – choćby przypominając sprawę dr. Ratajczaka, kiedy to (abstrahując od meritum sprawy) samo zacytowanie przez naukowca opinii negacjonistów Holokaustu w książce wydanej przez jeden z uniwersytetów w nakładzie poniżej 100 egzemplarzy spowodowało natychmiast surowe, daleko idące działania władz”.

„Absurdalna wizja Polski, w której jawny faszysta, rasista i negacjonista holokaustu może nie tylko bez żadnych przeszkód podżegać do nienawiści rasowej, ale jeszcze być jednym z najpopularniejszych dziennikarzy i pisarzy, często zapraszanym do mediów, mającym swój program w publicznej telewizji, jest wizją zmyśloną przez najbardziej pozbawionych zahamowań oszczerców – i fakt, że taka właśnie wizja Polski propagowana była na tak szacownym forum uważam za ze wszech miar żałosny” – ocenił Rafał Ziemkiewicz.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Zaapelował do szefa PISM o „stanowczą reakcję, polegającą co najmniej na jednoznacznym uświadomieniu Rupie Huq i stronie brytyjskiej stanu prawnego w naszym kraju, jak i niestosowności oszczerstw i insynuacji brytyjskiej polityk”. „Pozwalam sobie również sugerować panu rozważenie, jak nie dopuścić na przyszłość do podobnie godnych pożałowania sytuacji” – dodał publicysta.

Zobacz także: Rafał Ziemkiewicz został wypuszczony


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej