RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Holenderski polityk chce „wysuszenia zasobów finansowych” polskiego rządu

Holenderski polityk Sjoerd Sjoerdsma (fot. arch.PAP/EPA/SEM VAN DER WAL)
Holenderski polityk Sjoerd Sjoerdsma (fot. arch.PAP/EPA/SEM VAN DER WAL)

– UE tak nie działa, że można łamać praworządność i prosić o unijne pieniądze – powiedział w wywiadzie dla „Deutsche Welle” holenderski polityk Sjoerd Sjoerdsma z partii Democraten, autor uchwały wzywającej rząd do zablokowania środków unijnych dla Polski. Wskazał, że celem zamrożenia funduszy byłoby „wysuszenie zasobów finansowych obecnego rządu”.

Największe partie tego kraju UE porozumiały się ws. wyboru nowych sędziów TK

Największe parlamentarne ugrupowania Hiszpanii – socjaliści (PSOE) oraz centroprawicowa Partia Ludowa (PP) – porozumiały się w sprawie powołania...

zobacz więcej

We wtorek parlament Holandii przyjął uchwałę wzywającą premiera Marka Ruttego do zablokowania wypłaty Polsce 36 mld euro w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Sjoerd Sjoerdsma ocenił, że takie działania są konieczne, ponieważ „polski rząd postanowił traktować Unię Europejską jak kartę dań, z której można wybrać to, co się lubi i pominąć to, czego się nie lubi. A Unia nie działa w taki sposób”.

„Podważanie europejskich wartości jest nie tylko niebezpieczne dla obywateli polskich, ale także podkopuje solidarność w ramach Wspólnoty. Przyjęliśmy tę uchwałę, żeby spróbować zmienić kierunek działań polskich władz i chronić Polaków” – ocenił holenderski polityk.

Zapytany, czy taki krok nie przyciesie przeciwnego skutku, gdyż ewentualne zablokowanie funduszy unijnych uderzy głównie w polskie społeczeństwo, zapewnił, że „nie działamy przeciwko Polakom, tylko przeciwko rządzącym”.

„Uważamy, że zamrożenie funduszy pomoże wysuszyć zasoby finansowe obecnego rządu, który dzisiaj podważa wartości Unii Europejskiej, a jednocześnie korzysta z jej pieniędzy, żeby zadowolić swoich wyborców” – powiedział.

Niemcy i Francja wyjdą z UE? Wiceminister odpowiada portalowi TVN

„Polskiego wyroku nie można porównywać z tymi w innych krajach” – napisał portal konkret24.tvn24.pl. Dziennikarze przekonywali, że orzeczenia...

zobacz więcej

Co wydarzy się na szczycie UE?


W przyszłym tygodniu na szczycie UE premier Mark Rutte wezwie Komisję Europejską, żeby nie zatwierdzała polskiego planu odbudowy. „To będzie pierwszy krok. Musimy poczekać i zobaczyć, co zrobi KE, która na pewno będzie potrzebowała solidnych podstaw prawnych, żeby nie odmrażać tych środków” – powiedział Sjoerd Sjoerdsma,

Ustosunkował się też do pojawiającego się zarzutu, że Holandia wytka Polsce brak praworządności, a sama nie ma Trybunału Konstytucyjnego, który by kontrolował przestrzeganie prawa.


„To częściowo racja, nie mamy Trybunału Konstytucyjnego. (…) Na pewno jest kilka zarzutów, które można wysunąć odnośnie tego, jak holenderski rząd i społeczeństwo są zorganizowane i na pewno musimy odrobić własną pracę domową. Ja jestem otwarty na krytykę i mam nadzieję, że Polska również ją przyjmie i zrozumie, że działania jakie teraz podjęła poszły za daleko i są realnym zagrożeniem dla praworządności” – powiedział.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej