RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Kolumbia sterylizuje hipopotamy Pablo Escobara

Pozostawione same sobie hipopotamy szybko rozmnożyły się (fot. Pexels)
Pozostawione same sobie hipopotamy szybko rozmnożyły się (fot. Pexels)

Grupa hipopotamów – niechciana spuścizna po niesławnym kolumbijskim baronie narkotykowym Pablo Escobarze – jest poddawana sterylizacji. Władze zdecydowały się na ten krok, gdyż zwierzęta te rozmnożyły się i zagrażają ekosystemowi.

Niektóre psy bardzo dużo rozumieją z ludzkiej mowy

Niektóre psy bardzo dużo rozumieją z ludzkiej mowy – wykazało badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Loranda Eoetvoesa w Budapeszcie...

zobacz więcej

Escobar, który został zastrzelony przez policję w 1993 roku, nielegalnie sprowadzał egzotyczne zwierzęta, w tym samca i samicę hipopotama – określane w Kolumbii mianem „hipopotamów kokainowych”.

Po jego śmierci uciekły one z rancza Hacienda Napoles i zaczęły żyć dziko. Kolumbijscy ekolodzy twierdzą, że hipopotamy, których stado uważane jest za największe poza Afryką, są gatunkiem inwazyjnym i mają negatywny wpływ na rodzimą faunę.

Sterylizacja chemiczna


Media informują, że zwierzęta zostały potraktowane substancją chemiczną, która sprawi, że będą bezpłodne. Jak dotąd rząd kolumbijski wysterylizował 24 z ponad 80 osobników.

W 1993 roku, kiedy władze zajęły Hacienda Napoles, luksusową posiadłość Escobara położoną około 250 km (155 mil) na północny zachód od stolicy Bogoty, większość znalezionych tam zwierząt została rozesłana do ogrodów zoologicznych w całym kraju. Hipopotamy pozostawiono.

Logistycznie trudno było je przenieść, więc władze po prostu je tam pozostawiły, prawdopodobnie myśląc, że zwierzęta umrą – powiedział kolumbijski biolog Nataly Castelblanco w rozmowie z BBC. Pozbawione naturalnych drapieżników w Ameryce Południowej hipopotamy rozmnożyły się. Według ekspertów zaczęły zamieszkiwać jedną z głównych rzek kraju Magdalenę.

Naukowcy badający wpływ hipopotamów na środowisko twierdzą, że zwierzęta mogą wpływać na lokalny ekosystem na wiele sposobów: od przeganiania z siedlisk rodzimych gatunków już zagrożonych wyginięciem, takich jak manat, po zmianę składu chemicznego dróg wodnych, co może zagrażać rybołówstwu – choć inne badania sugerują, że mogą one również pomóc środowisku.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Escobar, jeden z najbardziej znanych południowoamerykańskich przestępców wszech czasów, był założycielem niesławnego kartelu narkotykowego z Medellin w latach 80. ubiegłego wieku. Jego organizacja oprócz przemytu kokainy zajmowała się między innymi porwaniami i zabójstwami. W pewnym momencie Escobara uważano za jednego z najbogatszych ludzi na świecie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej