
Włoscy archeolodzy znaleźli w Herkolanum szkielet człowieka zalanego przez lawę Wezuwiusza w 79 roku. Mężczyzna w dojrzałym wieku prawdopodobnie próbował uciekać po wybuchu wulkanu w kierunku morza. Jak podaje włoska agencja informacyjna ANSA, to odkrycie będzie mogło dać nowe światło na ostatnie momenty życia tego miasteczka pochowanego pod lawą podobnie jak Pompeje.
Archeolodzy pracujący w Pompejach od dawna zastanawiali się nad pochodzeniem odkrytego dziwnego kawałka szkła. Ostatnie badania wykazały, że to...
zobacz więcej
„To znalezisko, od którego wiele się spodziewamy” – podkreślił Francesco Sirano, dyrektor Parku Archeologicznego w Herkulanum w regionie Kampania. Minister kultury Dario Franceschini określił, że to „sensacyjne znalezisko”.
„To przepiękna wiadomość, przede wszystkim dlatego, że odkrycie zawdzięczamy wznowieniu w tym miejscu, po wielu latach, wykopaliska prowadzonego przez personel techniczny z ministerstwa” – zaznaczył szef resortu.
Jak podaje ANSA, szkielet człowieka znaleziono na obszarze, na którym w latach 80’ i 90’ XX wieku na światło dzienne wyszły – zgromadzone w małych magazynach na starożytnej plaży w Herkulanum pod Neapolem – szczątki ponad 300 uciekinierów, którzy szukali schronienia w oczekiwaniu na ratunek ze strony floty Pliniusza Starszego.
Zobacz także: W Pompejach odkryto skamieniałe szczątki
Do cennego odkrycia doszło na budowie obwodnicy Wronek. W Nowej Wsi w województwie wielkopolskim natrafiono na osadę z okresu neolitu. Pozostałości...
zobacz więcej
Nowe wykopaliska są związane z przygotowaniem ścieżki, która pozwoli odwiedzającym dotrzeć do monumentalnej Willi Papirusów (Villa dei Papiri) oraz odtworzy starożytną promenadę nad brzegiem morza.
Według pierwszych badań antropologicznych w momencie śmierci mężczyzna miał od 40 do 45 lat. Jego szczątki znaleziono u podstawy wysokiego muru uformowanego z kamienia wulkanicznego. Ciało było zwrócone głową w stronę morza. Szczątki mężczyzny były otoczone ciężkim, zwęglonym drewnem oraz belką dachu, która przypuszczalnie mogła roztrzaskać mu głowę. Poinformowano także o materiałach przypominających ubrania i metale. – Mogłaby to być torba z narzędziami pracy bądź też z bronią i monetami – zauważył dyrektor Parku Archeologicznego w Herkulanum.
Zobacz także: Ekshumacja ludzkich szczątków w kopalni