RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Sensacyjne znalezisko” w Herkulanum. Odkryto szkielet z I wieku

Znaleziono szkielet nieopodal Neapolu (fot. PAP/EPA/CIRO FUSCO)
Znaleziono szkielet nieopodal Neapolu (fot. PAP/EPA/CIRO FUSCO)

Najnowsze

Popularne

Włoscy archeolodzy znaleźli w Herkolanum szkielet człowieka zalanego przez lawę Wezuwiusza w 79 roku. Mężczyzna w dojrzałym wieku prawdopodobnie próbował uciekać po wybuchu wulkanu w kierunku morza. Jak podaje włoska agencja informacyjna ANSA, to odkrycie będzie mogło dać nowe światło na ostatnie momenty życia tego miasteczka pochowanego pod lawą podobnie jak Pompeje.

Sensacja w Pompejach. Tajemnicze szkło to resztki mózgu ofiary Wezuwiusza

Archeolodzy pracujący w Pompejach od dawna zastanawiali się nad pochodzeniem odkrytego dziwnego kawałka szkła. Ostatnie badania wykazały, że to...

zobacz więcej

„To znalezisko, od którego wiele się spodziewamy” – podkreślił Francesco Sirano, dyrektor Parku Archeologicznego w Herkulanum w regionie Kampania. Minister kultury Dario Franceschini określił, że to „sensacyjne znalezisko”.

„To przepiękna wiadomość, przede wszystkim dlatego, że odkrycie zawdzięczamy wznowieniu w tym miejscu, po wielu latach, wykopaliska prowadzonego przez personel techniczny z ministerstwa” – zaznaczył szef resortu.

Jak podaje ANSA, szkielet człowieka znaleziono na obszarze, na którym w latach 80’ i 90’ XX wieku na światło dzienne wyszły – zgromadzone w małych magazynach na starożytnej plaży w Herkulanum pod Neapolem – szczątki ponad 300 uciekinierów, którzy szukali schronienia w oczekiwaniu na ratunek ze strony floty Pliniusza Starszego.

Zobacz także: W Pompejach odkryto skamieniałe szczątki


Szkielety i neolityczna osada na trasie obwodnicy. Odkrycie w Nowej Wsi

Do cennego odkrycia doszło na budowie obwodnicy Wronek. W Nowej Wsi w województwie wielkopolskim natrafiono na osadę z okresu neolitu. Pozostałości...

zobacz więcej

Nowe wykopaliska są związane z przygotowaniem ścieżki, która pozwoli odwiedzającym dotrzeć do monumentalnej Willi Papirusów (Villa dei Papiri) oraz odtworzy starożytną promenadę nad brzegiem morza.

Według pierwszych badań antropologicznych w momencie śmierci mężczyzna miał od 40 do 45 lat. Jego szczątki znaleziono u podstawy wysokiego muru uformowanego z kamienia wulkanicznego. Ciało było zwrócone głową w stronę morza. Szczątki mężczyzny były otoczone ciężkim, zwęglonym drewnem oraz belką dachu, która przypuszczalnie mogła roztrzaskać mu głowę. Poinformowano także o materiałach przypominających ubrania i metale. – Mogłaby to być torba z narzędziami pracy bądź też z bronią i monetami – zauważył dyrektor Parku Archeologicznego w Herkulanum.

Jak wskazał Sirano, kości wydają się jaskrawoczerwone. – To odcisk pozostawiony przez krew ofiary – mówił, wyjaśniając, że jest to konsekwencja bardzo szczególnego procesu spalania wywołanego w Herkulanum przez strumień magmy, popiołu i gazu z Wezuwiusza.

Zobacz także: Ekshumacja ludzkich szczątków w kopalni


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej