RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Błaszczak: Gdyby nie płot, mielibyśmy w Polsce kryzys migracyjny

Ponad 3 tys. żołnierzy chroni granicę Polski z Białorusią (fot. Attila Husejnow/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Ponad 3 tys. żołnierzy chroni granicę Polski z Białorusią (fot. Attila Husejnow/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Minister obrony narodowej w internetowym wpisie wskazał na korzyści płynące z budowy płotu na granicy polsko-białoruskiej. Tym samym odniósł się do pojawiających się głosów krytyki wobec tej inicjatywy. „Gdyby nie płot, (…) mielibyśmy w Polsce kryzys migracyjny” – podkreślił.

Terytorialsi współpracują z SG na granicy z Białorusią

Ujawnianie imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę RP – to jedno z zadań żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy...

zobacz więcej

„Ponad 3 tys. żołnierzy chroni granicę Polski z Białorusią” – napisał minister obrony Mariusz Błaszczak.

Podkreślił, że „tymczasowe ogrodzenie, które zaczęliśmy budować już w lipcu ograniczyło jej nielegalne przekraczanie”.

Jak kontynuował we wpisie, „gdyby nie płot i świetna współpraca żołnierzy oraz Straży Granicznej, mielibyśmy w Polsce kryzys migracyjny porównywalny do tego z 2015 r.”.

Europoseł PiS Dominik Tarczyński zamieścił na swoim profilu na Twitterze film, na którym widać, jak kilku migrantów próbuje zniszczyć ogrodzenie z drutu kolczastego na granicy. Słychać też, jak osoby po stronie białoruskiej krzyczą do polskich funkcjonariuszy SG, że chcą jechać do Niemiec.
Zabezpieczenia na granicy zostaną wzmocnione. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej; zgodnie z regulacją na polskiej granicy, stanowiącej granicę zewnętrzną UE, powstanie bariera zabezpieczająca przed nielegalną migracją. Szacowany koszt planowanej inwestycji to 1 mld 615 mln zł.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej