RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Setki prób nielegalnego przekroczenia granicy. Tylko w ciągu doby

Zatrzymano jednego obywatela Iraku (fot. tt/@Straz_Graniczna)
Zatrzymano jednego obywatela Iraku (fot. tt/@Straz_Graniczna)

Strażnicy graniczni odnotowali w piątek 592 próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Zatrzymano jednego obywatela Iraku.

Prawie 300 milionów migrantów na całym świecie. Gdzie jest ich najwięcej?

Europa jest obszarem najbardziej dotkniętym zjawiskiem migracji. Liczba osób przemieszczających się tu w poszukiwaniu lepszych warunków życia...

zobacz więcej

„Minionej doby, tj. 15.10 na granicy Polski i Białorusi odnotowano 592 próby jej nielegalnego przekroczenia. Zatrzymano jednego obywatela Iraku. Pozostałym próbom zapobieżono” – poinformowała na Twitterze Straż Graniczna.

Za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy funkcjonariusze SG zatrzymali w piątek 10 osób – dwóch obywateli Turcji, dwóch Rumunii, dwóch obywateli Niemiec, obywatela Gruzji, Bułgarii, Tunezji i Mołdawii.

Od początku roku Straż Graniczna udaremniła ponad 18 tysięcy prób nielegalnego sforsowania granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 7 tys. miało miejsce w październiku.

Stan wyjątkowy


Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią – w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego – obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej