RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Lucy poleci w kosmos. Zbada kosmiczne szczątki

Misja Lucy potrwa 12 lat (graf. NASA)
Misja Lucy potrwa 12 lat (graf. NASA)

W sobotę Amerykańska Agencja Kosmiczna (NASA) wystrzeli sondę Lucy. Celem 12-letniej misji jest zbadanie m.in. asteroid trojańskich. Obiekty te krążą wokół Słońca po orbicie Jowisza i według naukowców są pozostałościami po formowaniu się planet.

Astronomowie wykryli zaskakujący sygnał radiowy z centrum galaktyki

Astronomowie wykryli zaskakujący sygnał radiowy, który nadlatuje do Ziemi ze środka Drogi Mlecznej. Fale nie pasują do żadnego znanego obiektu....

zobacz więcej

Sonda zostanie wystrzelona w sobotę o godzinie 5.34 czasu lokalnego (10.34 czasu polskiego). z przylądka Canaveral na Florydzie. W kosmos wyniesie ją rakieta Atlas V opracowana przez United Launch Alliance. Koszt całej misji to 981 milionów dolarów.

Zgodnie z planem statek wykona dwa przeloty nad Ziemią, co pozwoli na nabranie prędkości rozpędzenia. W kwietniu 2025 r. doleci do skały w pasie asteroid o nazwie (52246) Donaldjohanson. Następnie zbada cztery różne asteroidy, co odbędzie się od sierpnia 2027 do listopada 2028 roku. W marcu 2033 roku Lucy zbada jeszcze trzy skały.

Ewolucja Układu Słonecznego


Do tej pory astronomowie skatalogowali ponad 7 tysięcy takich obiektów, ale może być ich znacznie więcej. Sonda ma w ciągu 12 lat zbadać co najmniej osiem Trojanów, które zdaniem naukowców są pozostałościami po formowaniu się planet i wiedza o nich może dać cenne wskazówki dotyczące wczesnej ewolucji Układu Słonecznego.

Instrumenty zamontowane w sondzie Lucy mają pozwolić wyjaśnić kształt, strukturę, cechy i temperaturę obiektów wielkości miasta. Badacze oceniają, że jeśli asteroidy te są zbudowane z tych samych materiałów co księżyce Jowisza, oznacza to, że powstały w tej samej odległości od Słońca, co gazowy gigant, choć nie jest to spodziewane rozwiązanie. – Na przykład, jeśli jest zrobiony z rodzajów rzeczy, które widzimy znacznie dalej w tym, co nazywamy pasem Kuipera, to mówi nam, że mogły się tam uformować, a następnie zostały wciągnięte do wewnątrz w pewnym momencie – tłumaczy dr Carly Hoyt.

– Ta misja jest testem naszych modeli. Mamy tę teorię, że na początku historii Układu Słonecznego doszło do poważnego przestawienia obiektów, kiedy niektóre obiekty zostały wytrącone przez grawitację, a niektóre zostały porzucone. Dowody wskazują na tę kulę bilardową teoretycznie, ale będziemy mogli to zweryfikować – dodaje.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
O nastawieniu na zbadanie początków Układu Słonecznego świadczy nazwa misji, która nawiązuje do fragmentów szkieletu, żeńskiego osobnika Australopithecus afarensis, który ma około 3,2 miliona lat i jest najstarszym znanym przodkiem człowieka.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej