RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Jarosław Kaczyński o łagodzeniu podwyżek cen paliw, fake newsie opozycji i Tusku

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, powiedział, że rząd powinien myśleć o złagodzeniu podwyżek cen paliw. Wicepremier był w sobotę gościem RMF FM. Został zapytany m.in. o rosnące ceny paliw i gazu, stan wyjątkowy na granicy z Białorusią. Zapowiedział także wprowadzenie ustawy znoszącej Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego oraz dalsze zmiany w sądownictwie. Odniósł się także do wypowiedzi polityków opozycji straszących polexitem nazywając je fake newsem. – Gdyby Donald Tusk powiedział „przepraszam”, bo ma za co przepraszać to oczywiście bym się zgodził na udział w debacie z nim – stwierdził także prezes PiS.

Budka zaatakował Kaczyńskiego. Dostał mocną odpowiedź

Borys Budka z Platformy Obywatelskiej ocenił, że Jarosław Kaczyński zniknął w obliczu kryzysu z uchodźcami. „Choć jeden raz niech pan zachowa się...

zobacz więcej

Wicepremier zaznaczył, że rząd może wykorzystać rozmaite metody skutkujące obniżeniem cen paliwa. – Myślę, że coś takiego nastąpi – powiedział Jarosław Kaczyński. Wypowiedział się jednak przeciwko ewentualnemu obniżeniu akcyzy na paliwa. – Nie powinno się ograniczać dochodów państwa, a akcyza to jest jeden z poważnych elementów dochodu państwa, szczególnie właśnie akcyza z benzyny – tłumaczył Kaczyński.

– Rząd na pewno powinien o tym myśleć i może tu wykorzystać różne metody, niekoniecznie obniżenie akcyzy, czyli obniżenie wpływów podatkowych. Sądzę, że coś takiego się stanie i będę za tym bardzo optował – dodał.

Fuzja PKN Orlen i Lotosu


Wicepremier przyznał, że nie obawia się zmonopolizowania rynku paliw po połączeniu PKN Orlen i Lotosu. – U nas są także inne firmy. Co prawda one na ogół rzeczywiście kupują paliwo od Orlenu, ale jednak to są wielkie międzynarodowe koncerny, więc mogą grać na różne sposoby – powiedział Jarosław Kaczyński. Podkreślił, że „w tej chwili nie widzi niebezpieczeństwa”. Jak dodał, fuzja „jest wskazana, jest potrzebna, także i dlatego, żeby na przyszłość w Polsce ceny paliw były raczej niższe niż wyższe”.

Do niedawna na sztandarach „konsTYtucJA”. Platforma odtrąbiła polexit po wyroku TK

Radosław Sikorski nazywa prezes Trybunału Konstytucyjnego „kucharką Kaczyńskiego”, Rafał Trzaskowski wieszczy polexit, a rzecznik PO Jan Grabiec...

zobacz więcej

Polska a Unia Europejska


Jarosław Kaczyński określił też, że „polexit to fake news, pomysł opozycji na zwiększenie jej poparcia społecznego i integrację oraz rozszerzenie jej zaplecza”. – Jestem przeciwko polexitowi i to bardzo twardo, ale jestem za tym, żeby Polska była państwem suwerennym - powiedział prezes PiS

Kaczyński był pytany w Radiu RMF FM o pomysł PO, aby zmienić art. 90 konstytucji i wpisać, że dla wypowiedzenia umowy międzynarodowej potrzebna jest w parlamencie większość 2/3 głosów. – Nie ma żadnego powodu, żebyśmy to czynili czymś, co jest na równi z konstytucją, bo to jest większość konstytucyjna. Jest tutaj gwarancja, którą stanowi po prostu polskie społeczeństwo, naród polski, który po prostu chce być w UE i nikt przytomny w polityce, poza jakimiś marginesami, nie może dążyć do tego, by tą sytuację zmieniać – odpowiedział Kaczyński.

Odnosząc się do środków z UE, które powinna otrzymać Polska, Kaczyński powiedział, że „nie należy się bać”. – Pieniądze nam się należą, prędzej, czy później je otrzymamy, a jeśli to będzie trochę później, to i tak sobie świetnie damy radę – powiedział Kaczyński. – Polska, w interesie własnym, ale także w interesie Europy, musi pozostać państwem suwerennym, gdzie konstytucja jest najwyższym prawem – podkreślił wicepremier.
teraz odtwarzane
Prezes PiS o UE i suwerenności kraju

Nowe dane z granicy. SG: Kolejni migranci zatrzymani

W środę strażnicy graniczni odnotowali 482 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymali ośmiu nielegalnych imigrantów...

zobacz więcej

Mówiąc o walce z inflacją, prezes PiS przypomniał, że Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe. Dodał, że przeciwdziałanie inflacji nie powinno zaszkodzić planom rządu.

Wicepremier potwierdził, że zamierza odejść z rządu, a może to nastąpić na początku przyszłego roku.  Zaznaczył, że został wybrany na prezesa PiS do 2025 roku. Kaczyński podkreślił, że ma dużo do zrobienia w partii, zaprzeczył jednak, aby wiązało się to z przyspieszonymi wyborami parlamentarnymi. – (W rządzie) ktoś może mnie zastąpić, natomiast w partii jest bardzo dużo do zrobienia, a wiek taki jak mój ma niestety tę wadę, że na dwóch etatach jest niełatwo – przyznał. – Nie wiem, dlaczego to w tej chwili jest taka sensacja, bo ja tam przybyłem z pewnymi zadaniami, a one w zasadzie już są na końcu drogi – stwierdził.

Kaczyński o sytuacji na granicy z Białorusią


Wicepremier został też zapytany o sytuację na granicy z  Białorusią  i sposób jej uszczelnienia przy zachowaniu zasad humanitarnych. Kaczyński zwrócił uwagę, że „niedawno pokazano zdjęcie z Serbii”, a mówiono, że pochodzi z granicy polsko-białoruskiej. – Nie przeczę, że tego rodzaju przypadki –  z winy oczywiście polityki Łukaszenki  – mogą się zdarzyć, ale gdy się zdarzają, to te dzieci, jak i dorośli, bo oni też bywają w sytuacjach opresyjnych, otrzymują pełną pomoc – zapewniał prezes PiS. – Mi chodzi o to, żeby nie czynić sytuacji wymyślonych – powiedział. – Te dzieci zostały objęte odpowiednią opieką, ale przecież nie mogliśmy przecież rozdzielić rodzin, ponieważ ci rodzice nie chcieli złożyć odpowiednich dokumentów w Polsce, to razem z dziećmi – to jest oczywiste i właśnie humanitarne – zostali odstawieni na teren Białorusi, ale w takich warunkach, które niczym im nie zagrażały – wyjaśniał.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Prezes PiS stwierdził, że „z tym człowieczeństwem będzie największy kłopot”, gdy Łukaszence uda się osiągnąć cel. – Musimy się obronić, a człowieczeństwo po prostu zachowujemy – ocenił.

„Zlikwidujemy Izbę Dyscyplinarną w tej postaci, w jakiej funkcjonuje obecnie”

– Zlikwidujemy Izbę Dyscyplinarną w tej postaci, w jakiej funkcjonuje ona obecnie i w ten sposób zniknie przedmiot sporu; we wrześniu pojawią się...

zobacz więcej

Zmiany w sądownictwie


Kaczyński zapowiedział wprowadzenie – przygotowanej wiele miesięcy temu – ustawy znoszącej Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Wejdzie ona w życie jako część Polskiego Ładu. Prezes PiS zapowiedział też dalsze zmiany w sądownictwie. Wszystkie sądy otrzymają status sądów okręgowych. Jak wyjaśnił, w województwie mazowieckim będzie centralny sąd okręgowy w Warszawie, a pozostałe sądy w województwie będą jego filiami.

Jego zdaniem umożliwi to przenoszenie spraw do mniej obciążonych sądów i szybsze ich rozpatrywanie. Wicepremier Kaczyński powiedział, że sędziowie sądów rejonowych zostaną awansowani, nie będzie natomiast weryfikacji sędziów. Dodał, że sprawy kasacyjne zostaną przeniesione na szczebel sądów regionalnych. Sąd Najwyższy ma być niewielki, a jego zadaniem będzie porządkowanie orzecznictwa – poinformował Kaczyński.
teraz odtwarzane
Jarosław Kaczyński o zmianach w sądownictwie

Tusk w TVN24: Nieważne ustawy, ważne, kto odsunie PiS od władzy

Lech Kaczyński miał rzekomo przestrzegać Donalda Tuska przed swoim bratem Jarosławem. Lider PO mówił o tym w rozmowie z TVN24. Zapowiedział także...

zobacz więcej

Kaczyński o Tusku


Kaczyński został zapytany, czy zgodziłby się na udział we wspólnej debacie z Donaldem Tuskiem. Na co odparł, że musiałby on najpierw przeprosić. – Gdyby powiedział przepraszam, bo ma za co przepraszać, to oczywiście bym się zgodził – powiedział prezes PiS.

– W tej chwili taka debata miałaby sens, gdyby Donald Tusk wezwał do tego, żeby zaniechać „ośmiu gwiazdek” czy brzydkich słów i powiedział, że byliśmy w błędzie, trzeba wrócić do normalnych relacji w życiu publicznym – zaznaczył Kaczyński.

Zapytany za co ma przeprosić Donald Tusk, prezes PiS odpowiedział: „Przede wszystkim za to, że jest autorem wielkiej degradacji polskiego życia publicznego, degradacji języka. I tej straszliwej fali nienawiści, która została wywołana”. Na uwagę, że to samo mówi Donald Tusk o drugiej stronie, lider PiS podkreślił: „Tylko, że on mówi nieprawdę, a ja mówię prawdę”.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Prezes PiS zaznaczył też, że widzi efekty powrotu Donalda Tuska do polityki. – Na poziomie poprawy sytuacji wewnątrz Platformy Obywatelskiej w stosunku do ruchu pana Szymona Hołowni to na pewno zyskał. Natomiast jeśli chodzi o efekt generalny, to jest on jednak dość ograniczony. Sądzę, że liczył na coś więcej – powiedział Kaczyński. Wskazał też, że o udziale Tuska w życiu politycznym, będzie można mówić dopiero po wyborach.

Zobacz także: Zaskakujące słowa w TVN. „Tusk istnieje tylko jako obrońca Polski przed Kaczyńskim”


Jarosław Kaczyński dodał też, że nie czuje zagrożenia ze strony Donalda Tuska. – Jeżeli w Polsce są jakieś zagrożenia to nie są to zagrożenia dla Prawa i Sprawiedliwości w tym wymiarze perspektywy wyborczej. Tylko przede wszystkim to są zagrożenia dla naszego kraju z tego względu, że rzeczywiście zostaliśmy zaatakowani – powiedział prezes PiS. – Ale jestem przekonany, że się obronimy – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej